Zdrowe śniadanie naszych przodków
Spis treści
Co zrobić, aby śniadanie było zdrowe?
Dowiedz się co tak naprawdę kryje się pod pojęciem zdrowe śniadanie 🙂
Wielu osób uważa, że tylko jedzenie wymyślnych i drogich specjałów ma korzystny wpływ na organizm. Nic bardziej mylnego.
Przeprowadzone badania w wielu krajach dowiodły, że w naszym codziennym żywieniu dominować powinny przede wszystkim produkty ”żywe”, a nie ”martwe”. A przecież przed nami perspektywa jedzenia drukowanego na drukarkach 3D !
‘’Martwe produkty’’
Co zaliczamy więc do produktów martwych, których nie powinniśmy spożywać?
To przede wszystkim produkty, które zostały przerobione, zakonserwowane lub rafinowane.
Lista jest ich imponująca i właściwie rosnąca z każdym dniem. Warto wymienić te które najczęściej pojawiają się w jadłospisie:
- wszelakie mixy tłuszczowe,
- białe pieczywo,
- cukier rafinowany,
- peklowane oraz wędzone mięsa,
- ryby solone,
- marynowane i sztucznie zakwaszane wyroby,
- doprawiane różnymi substancjami produkty.
- konserwy
- przetworzone produkty słodkie typu batoniki, ciasteczka
- inne produkty delikatesowe.
- zupy w kostkach i z paczki.
To tylko top lista tych najczęściej spożywanych i nie jest to lista zamknięta.
‘’Żywe produkty’’
Jeśli zależy nam na prawidłowym odżywianiu koniecznym organizmowi dla zdrowia i sprawności, należy przede wszystkim wybierać produkty naturalne. Produkty te potocznie nazywane są ”żywymi”.
Na pierwszym miejscu znajdują się oczywiście:
- zboża, owoce,
- warzywa,
- orzechy,
- ryby,
- jajka,
- wszelkiego rodzaju nasiona.
Po odpowiedniej przeróbce, nie niszczącej ich wartości, z tych produktów naturalnych powstają m.in:
- razowa mąka,
- otręby,
- płatki zbożowe,
- oleje (najlepiej tłoczone samodzielnie) ,
- kiszonki (wśród nich kapusta kiszona, ogórki kiszone, kiszona papryka i oczywiście buraczki)
a także wiele innych produktów.
Zdrowe śniadanie przepisy
Budząc się rano odczuwamy pragnienie. Najczęściej pijemy kawę lub czarną herbatę. Płyny te nie są wolne od substancji toksycznych. Przede wszystkim nie zawierają odpowiedniej ilości soli mineralnych i odpowiednich witamin.
Nie posiadają wystarczających właściwości alkalizujących i pobudzających perystaltykę jelit, a na tym właśnie powinno nam zależeć.
Dzień najlepiej rozpocząć od wypicia płynu. Mając na uwadze zdrowe śniadanie naszych przodków najlepiej, jeśli będzie to ciepła woda, herbata ziołowa, a najlepiej wywar z jarzyn.
Koniecznie przygotuj wywar z jarzyn
Ze wszystkich znanych przepisów polecam przepis, który pochodzi z książki Jana Schulz’a i Edyty Uberhuber ”Leki z Bożej Apteki”:
100 g ziemniaków, 50 g marchwi, 50 g selera i pietruszki starannie oczyścić, umyć i drobno pokroić lub poszatkować, gotować 10-15 minut pod przykryciem w ½ l nieosolonej wody (marchew dodaje łagodnego, przyjemnego i lekko słodkawego smaku).
Wszystkie składniki przecedzić, uzupełnić wodą straty powstałe przy gotowaniu. Do ½ l ”napoju porannego ” (jest to porcja dla 1 osoby) dodać 2 łyżki otrąb pszennych i 2 łyżki mielonego siemienia lnianego.
Można go wypić po ugotowaniu lub przygotować dzień wcześniej i pozostawić w chłodnym miejscu. Następnego dnia wywar lekko podgrzać i pić małymi łykami.
Jeśli wywar nie zaspokoi naszych potrzeb żywieniowych i będziemy odczuwać głód, to po pół godzinie możemy skomponować śniadanie tak, aby składało się z wyłącznie ‘’żywych’’ produktów.
Może to być owsianka z dodatkiem owoców lub warzyw.
Może to być też kanapka razowego chleba z twarożkiem przyprawionym najlepiej szczypiorkiem i cebulką.
Smaczna będzie też kanapka ze zdrową pastą na przykład: z ciecierzycy, buraczka, fasoli, zawsze z dużym dodatkiem zieleniny. Polecamy szczypiorek, pietruszkę, rzeżuchę i wszelkiego rodzaju kiełki, jako podstawowe źródło witamin.
zobacz też: Smaczna i zdrowa rzeżucha
Zdrowe śniadanie dla dzieci
Dzieci wymagają naszej szczególnej uwagi pod względem odżywiania. Dużą ilość czasu spędzają na nauce. Śniadanie powinno być dobrane tak, aby wspomagać pracę mózgu.
Takim zdrowym ‘’śniadaniem poprawiającym umysł‘’ jest śniadanie zaproponowane przez dr. Bircher- Benner’a – szwajcarskiego lekarza i pioniera dietetyki, uznanego popularyzatora musli i wegetarianizmu z surowej żywności.
Przepis jest bardzo prosty i również pochodzi z książki Jana Schulz’a i Edyty Uberhuber ” Leki z Bożej Apteki”, którą polecamy każdej osobie zainteresowanej zdrowym stylem życia.
1 łyżkę ziarna pszenicznego i 1 łyżkę siemienia lnianego śrutować w młynku do mielenia kawy, dodać 1 łyżkę otrąb, 1 łyżkę płatków owsianych.
Wieczorem wsypać na głęboki talerz i zalać szklanką wrzątku. Rano dodać 1 tarte jabłko, 3-4 łuskane i pokrojone orzechy włoskie, ewentualnie łyżkę miodu i dolać ciepłej wody. Zamiast jabłek można dodać kompot lub owoce suszone, po rozmoczeniu ich w wodzie.
Przeprowadzone badania wykazały, że dzieci otrzymujące na śniadanie, powyższą mieszankę, wyraźnie poprawiły swoje wyniki w nauce, miały większą odporność i więcej energii przez cały dzień. To jest dopiero zdrowe śniadanie dla dzieci! 🙂
Czy można chcieć więcej w ramach zachęty.
7 cennych porad, aby mieć zdrowe śniadanie
- przede wszystkim należy ograniczyć do minimum spożycie tłuszczów (wystarczy ok. 50 g na dobę na osobę),
- zminimalizujmy zużycie cukru. Zawierają go owoce i warzywa, które w pełni zaspokoją nasze zapotrzebowanie na ten produkt,
- spożycie białka nie powinno przekroczyć 1g na kg żywej wagi danej osoby
- zapotrzebowanie na mleko większe jest u dzieci, młodzieży, kobiet w ciąży. Osoby dorosłe i starsze powinny przede wszystkim pić mleko zsiadłe, ale nie więcej niż 2 szklanki dziennie. Ważną zasadą jest też to, aby mleko pić małymi łykami i mieszać ze śliną.
- osoby dorosłe powinny w miarę starzenia się stopniowo zmniejszać ilość jedzenia, zwłaszcza jeśli jest bardzo kaloryczne i obfitujące w białko,
- soki. Pijmy je każdego dnia, najlepiej zaczynając od małych ilości i stopniowo zwiększając do kilku szklanek dziennie.
- produkty warto pozyskiwać na lokalnych targowiskach, aby były świeże – to podstawowy warunek dla naszego celu jakim jest zdrowe śniadanie 🙂