Urządzenie do domowej produkcji biodiesla.

Czy wiesz, że olej jadalny, który marnowany jest każdego dnia może być zamieniony na biodiesel i może rozwiązać 25 do 30 procent deficytu energii w Indiach

Trzech studentów z IIT Delhi dokonało tego przez swoją niesamowitą innowację – “Zdecentralizowaną Produkcję Biodiesla”, która pozwoli małym hotelom, restauracjom, a nawet gospodarstwom domowym przekształcić ich codzienne odpady olejowe z gotowania na biodiesel… w ciągu kilku minut.

Opracowana przez zespół składający się z Abhishek Sharma, Harshit Agarwal i Mohit Soni, technologia ma na celu zapewnienie źródła ekologicznego, wydajnego i łatwo dostosowanego do istniejącego systemu energetycznego.

“Pomimo ogromnego potencjału , Indie przyczyniają się do zaledwie 0,1 procenta światowej produkcji biodiesla. Również popyt na olej napędowy jest pięć razy większy niż w przypadku benzyny. Gdzie jest haczyk? “, mówi zespół.

Po uruchomieniu przez zbieranie zużytego oleju spożywczego z własnych domów i hosteli , zespół zrobił kilka eksperymentów i wreszcie wpadł na prototyp o nazwie FAME One.

FAME
Urządzenie do domowej produkcji biodiesla.

“Indie produkują około 9,2 mln ton zużytego oleju spożywczego w roku, najwięcej na świecie. Więc pomyśleliśmy, aby połączyć się z sieciami hotelowymi i używać oleju, który po prostu się marnuje na co dzień “, mówi Agarwal

Dlaczego biodiesl?

Biodiesel był oczywistym wyborem dla innowatorów: był łatwo przystosowalny do jakiegokolwiek rodzaju silnika i był tańszy w porównaniu z energią słoneczną i wiatrową.

“On może być zmieszany w dowolnym stosunku z olejem napędowym i jest bardziej przyjazny dla środowiska,” mówi Agarwal. Nie tylko zużyty olej do gotowania, ale nawet nasiona, olej z alg i olej jethropa mogą być używane przez urządzenie do produkcji biodiesla.

Technologia

Prototyp jest wielkości zmywarki do naczyń, konwersja zużytego oleju spożywczego na biodiesel trwa do godziny.

Po wykonaniu badania rynku, zespół zorientował się, że prawie 75 procent kosztów będzie stanowiło zbieranie zużytego oleju i dostarczenie go do centralnie zlokalizowanego zakładu.

“Jeśli przyjąć przetwarzanie scentralizowane, ogromne koszty zostaną poniesione wyłącznie na zbieranie oleju z różnych miejsc. Dlatego chcieliśmy, aby ta technologia stała się dostępna w mniejszej skali i uczyniliśmy ją bardziej przystępną, “mówi Agarwal.

Technologia jest prosta i odbywa się w procesie transestryfikacji (konwersja estru kwasu karboksylowego do innego estru kwasu karboksylowego).
Wymaga zużytego oleju do gotowania, wody, alkoholu i katalizatora i wymaga tylko około 50 minut czasu do konwersji oleju na biodiesel. Stosunek tych substancji zależy od źródła oleju jadalnego. Jeśli masz 100 kg zużytego oleju spożywczego, można wygenerować 100 kg biodiesla.

“Załóżmy, że mamy 100 kg z zużytego oleju spożywczego i 50 kg alkoholu i katalizatora, że 100 kg oleju wejdzie do produkcji 100 kg biodiesla. Do 50 kg alkoholu i katalizatora będzie odpadem ” mówi Agarwal.

Technologia jest tania i po prostu wymaga temperatury 60 ° C. Urządzenie zdolne przekształcić 20 kg zużytego oleju spożywczego w 20 kg ekologicznego oleju napędowego kosztuje w przeliczeniu 1820 zł

Przyszłość

Wygrywając GE Edison Challenge niedawno zespół zdobył nagrodę pieniężną w przeliczeniu ok. 61000 zł które zostaną wykorzystane do dalszych badań nad technologią i wdrożenia jej na na rynku

Prowadzą już rozmowy z Taj hotele w Bombaju, który jest skłonny do wdrożenia tej technologii. Zespół przygotowuje się obecnie do wprowadzenia go do eksploatacji w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

“Technologia ta może być również korzystna dla ludzi na wiejskich obszarach Indii, którzy mogą wykorzystać nasiona i przekształcić je w olej napędowy, a następnie sprzedać go z wyższą marżą niż są obecnie sprzedawane nieprzetworzone rośliny oleiste,” twierdzi zespół

Aby dowiedzieć się więcej o ich pracy, kontakt zespołu FAME w:

Abhishek Sharma: 94.abhisheksharma@gmail.com

Mohit Soni: mohit.soni93@gmail.com

Harshit Agarwal: har09876@gmail.com

Dziękujemy bardzo The Better India za możliwość skorzystania z materiału i zdjęcia

Przeczytaj także:

Kuchenne bio-laboratorium.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 4 =