Wady wzroku – krótkowzroczność – jak chronić oczy dzieci
Spis treści
Zapobiegawcze 30cm – wady wzroku minusy
Liczba krótkowidzów, szczególnie tych w młodym wieku, wzrasta w ostatnich latach, te wady wzroku dotykają szczególnie dzieci.
Badania wykazały, że krótkowzroczność w młodym wieku jest zazwyczaj spowodowane brakiem utrzymania odpowiedniej odległości pomiędzy książką i oczyma podczas pisania i czytania.
Przyjmuje się, że odległość oczu od książki, zeszytu lub ekranu tabletu powinna wynosić minimum 30cm.
Nie zawsze dzieci siedzą w odpowiedniej postawie by zachować ta odległość. Do tego dochodzi kwestia właściwego oświetlenia.
A rodzice i nauczyciele nie zawsze reagują by korygować postawę dziecka podczas pracy i tym samym odległość jego oczu od przedmiotu.
Oczom dzieci nie pomaga też długie oglądanie filmów, czy korzystanie z gier komputerowych, z bliskiej odległości, na niewielkich ekranach telefonów czy tabletów. Najnowsze badania wskazują, że intensywne korzystanie z telefonów komórkowych i komputerów o kilkadziesiąt % podnosi ryzyko krótkowzroczności.
W efekcie mamy dość długie skupienie oczu w jednym punkcie, przy małej odległości, co jest szkodliwe.
Wady wzroku skala problemu
Krótkowzroczność dotyka najczęściej dzieci w wieku szkolnym, począwszy od 6 roku życia ( początkowo dotyka kilku procent przedszkolaków). Tego rodzaju wady widzenia mogą się pogłębiać do czasu gdy gałka oczna przestanie rosnąć wraz z dzieckiem (wiek ok. 20 lat).
Tego rodzaju narażenie jest większe u dzieci mających rodziców krótkowzrocznych.
Według niektórych danych problem – wady wzroku narasta do tego stopnia, że w szkołach ponadpodstawowych już połowa uczniów powinna nosić okulary minusy.
Do tego dochodzi też niechęć niektórych dzieci do noszenia okularów..
Wskazane powyżej problemy pogłębia też coraz niższa aktywność ruchowa dzieci na świeżym powietrzu, na czym też cierpią oczy pozbawione światła dziennego i relaksu.
Według badań optometrystów z Uniwersytetu Technologicznego w Queensland (Australia) zwiększenie ekspozycji na światło zewnętrzne, jest kluczem do zmniejszenia epidemii krótkowzroczności u dzieci. Dzieci powinny co najmniej dwie godziny przebywać na na zewnątrz aby zapobiec rozwojowi krótkowzroczności.
WHO przewiduje, że do 2050 roku aż 50% dzieci może mieć krótkowzroczność, więc temat jest poważny.
Wady wzroku u dzieci – jak zapobiegać
Objawy krótkowzroczności obejmują:
- niewyraźne widzenie (np. liter na tablicy w szkole)
- mrużenie oczu, aby lepiej widzieć,
- częste pocieranie oczu,
- bóle głowy i problemy z koncentracją w szkole,
Dlatego trzeba obserwować dzieci by w porę zauważyć problem.
Pojawiają się jednak pomysły – rozwiązania, które maja pomóc rodzicom w przypominaniu dzieciom o właściwej postawie – odległości oczu podczas pisania i czytania.
Dzięki technologii indukcyjnej zastosowanej w urządzeniu “zachowaj odległość” (Keep a Distance) można chronić oczy dziecka.
Urządzenie przedstawione poniżej przypomina klips, jest przypinane do krawędzi książki lub zeszytu.
Monitoruje odległość między oczami i książką – gdy odległość jest mniejsza niż 30 cm, urządzenie będzie przypominać słownie oraz poprzez wyświetlany obraz ostrzegawczy.
Gdy odległość między oczami i książką jest on dłuższa niż 30 cm , sygnały i obraz ostrzegawczy emitowane przez urządzenie zanikają.
Nagrodzone rozwiązanie
Wspomniane powyżej rozwiązanie z zakresu wzornictwa przemysłowego otrzymało wiele nagród:
- 2014 IDSA International Design Excellence Awards – Bronze
- 2013 Spark International Design Awards – Winner
- 2013 HKDA Global Design Awards – Winner
- 2013 Taiwan International Student Design Competition – Finalist
W tym miejscu warto wspomnieć też o młodych chińskich projektantach urządzenia z The Guangzhou Academy of Fine Arts, którzy wyżej wymienione nagrody otrzymali jeszcze jako studenci !
kontakt do reprezentującego grupę projektantów: Qichong Wei, e-mail: weiqichong[at]126.com ; któremu przy tej okazji dziękujemy za nadesłane zdjęcia i opis tego pomysłowego i pożytecznego urządzenia 🙂
zobacz też: mudra – recepta z Ayurwedy na oczy
Jeżeli nas lubisz, czytasz i chcesz, aby Ekogazeta.eu się rozwijała to rozważ wsparcie nas darowizną