Ziarna żelaza

To już fakt- fasola ważnym składnikiem diety promującym zdrowie.

Według najnowszych badań opublikowanych w The Journal of Nutrition codzienne spożywanie posiłków z fasoli zapobiega i odwraca w krótkim czasie niedobory żelaza u młodych rwandyjskich kobiet . Dlaczego kobiety z Rwandy?
Niedobór żelaza jest problemem globalnym. Dotyczy on 1,6 mld ludzi. W szczególności dotyczy on kobiet i dzieci z krajów najuboższych. Brak żelaza może upośledzać rozwój poznawczy i fizyczny. Ciężka niedokrwistość, często spowodowane przez niedobór żelaza, zwiększa zagrożenie dla kobiet w czasie porodu i może spowodować śmierć .

239 uczestniczek z niedoborem żelaza w organizmie, w wieku od 18 do 27 lat podzielono na dwie grupy. Po prawie czterech miesiącach badań u kobiet, które spożywały posiłki na bazie fasoli stwierdzono wzrost żelaza o 0,50 miligramów na kilogram i wzrost poziomu hemoglobiny.
Kobiety w tym czasie nie spożywały mięsa.
Badania były ukierunkowane na problematykę dotyczacą niedoboru żelaza, ale przecież fasola to także nieocenione źródło białka roślinnego, potasu, fosforu i wapnia.

Jeżeli potwierdzone przez badaczy wartości odżywcze fasoli zestawimy z informacją, że fasola jako roślina jest odporna na trudne warunki klimatyczne, a jej ziarna można długo przechowywać to może właśnie niedoceniona fasola ( powoduje wzdęcia i gazy ) rozwiąże jeden z globalnych problemów dotyczących przede wszystkim młodych matek i dzieci.

Zdjecie: Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × jeden =