Elektrownia słoneczna zamiast szyby?

Nowy typ panelu słonecznego, po umieszczeniu w oknie wytwarza energię elektryczną, jednocześnie pozwalając ludziom widzieć przez okno, został opracowany przez zespół naukowców z Michigan State University (USA).

Nazywany jest przezroczystym i świecącym koncentratorem energii słonecznej może być stosowana w budynkach, telefonach komórkowych oraz innych urządzeniach, które mają przejrzystą powierzchnię.

Według Richarda Lunta z MSU College of Engineering, kluczowym słowem jest “przejrzysty”.

Badania dotyczące produkcji energii z ogniw słonecznych umieszczonych wokół luminescencyjnych materiałów z tworzyw sztucznych, nie są nowe.

Wcześniejsze wysiłki jednak dały gorsze wyniki – wytwarzanie energii jest nieefektywne a materiały są silnie zabarwione.

“Nikt nie chce siedzieć za kolorowym szkłem”, powiedział Lunt, profesor inżynierii chemicznej oraz inżynierii materiałowej.

“To służy bardzo kolorowym środowiskom, jak np. w dyskotece.”

System koncentrowania energii słonecznej wykorzystuje małe cząsteczki organiczne, stworzone przez Lunt’a i jego zespół do absorpcji konkretnych niewidzialnych długości fal światła słonecznego.

“Możemy dostroić te materiały, aby zbierać tylko ultrafiolet i bliską podczerwień, które następnie” jarzą się “w innej długości fali w podczerwieni”, powiedział.

“Jarzące się” światło podczerwone jest prowadzone na skraju plastiku, gdzie jest przetwarzane na energię elektryczną przez cienkie paski fotowoltaicznych ogniw słonecznych.

“Ponieważ te materiały nie pochłaniają i emitują światła w zakresie widzialnym widma, wyglądają wyjątkowo przejrzyście dla ludzkiego oka” mówi Lunt.

Jedną z zalet tego nowego wynalazku jest jego elastyczność.

Chociaż technologia jest na wczesnym etapie, ma potencjał, aby być skalowana do zastosowań komercyjnych lub przemysłowych w przystępnej cenie.

“To otwiera wiele obszarów do wykorzystania energii słonecznej w nie nachalny sposób” powiedział Lunt.

“Może być stosowana na wysokich budynkach z dużą ilością okien i wszelkiego rodzaju urządzeniach mobilnych, które wymagają wysokiej jakości przezroczystej i estetycznej obudowy, jak telefon lub e-czytnik.

Docelowo chcemy sprawić, aby powierzchnie zbierania energii słonecznej wyglądały tak że nawet nie będziemy wiedzieli czy są zainstalowane. “

Lunt powiedział że potrzebne są dalsze prace w celu poprawy efektywności wytwarzania energii.

Obecnie ma ona wydajność konwersji energii słonecznej zbliżoną do 1 procenta.

Celem jest osiągnięcie wydajności większej niż 5 procent.

Zauważmy prz tym, że nieprzejrzyste mają wydajność około 7 procent.

Badania zostały opisane i pokazane na okładce ostatniego numeru czasopisma Advanced Optical Materials.
Inni członkowie zespołu badawczego to: Yimu Zhao, doktorant MSU w zakresie inżynierii chemicznej i inżynierii materiałowej; Benjamina Levine, profesor chemii i Garretta Meek, doktoranta chemii.

Źródło: http://msutoday.msu.edu/news/2014/solar-energy-that-doesnt-block-the-view/

Foto: doktorant Yimu Zhao trzyma przejrzysty moduł koncentratora słonecznego. Zdjęcie Yimu Zhao.

SZCZEGÓŁY technologii w pliku (j.ang) w Pobierz załącznik poniżej ( serdeczne podziękowania Panu Richardowi Lunt )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 + 5 =