Jak się pozbyć cellulitu ?

To pytanie trapi wielu – jak się pozbyć cellulitu

Jak się pozbyć cellulitu (łac. Cellula – komórka), „pomarańczowa skórka” to ogromny problem wielu kobiet (nawet bardzo młodych), ale i mężczyzn.

Śmiem twierdzić, że jest to, podobnie jak tzw. choroby cywilizacyjne, przypadłość spowodowana stylem naszego życia.

Podstawową przyczyną powstawania cellulitu jest rozrost komórek tłuszczowych, w wyniku czego ciało wygląda tak, jak wygląda.

Ale nie musi tak wyglądać, dlatego zastanówmy się jak się pozbyć cellulitu 🙂

Walka z cellulitem

Typowa walka z „pomarańczową skórką” – to przede wszystkim różnego rodzaju masaże i używanie kosmetyków (kremy, żele, balsamy itp.) stosowane od zewnątrz.

Jak zwykle jest to typowa walka ze skutkami, a nie przyczynami.

Pytanie: czy cellulit jest spowodowany czynnikami zewnętrznymi, czy wewnętrznymi?

Odpowiedź na to pytanie wskaże sposób walki z wrogiem – należy „zaatakować” go przede wszystkim od wewnątrz, nie zaniedbując, rzecz jasna, innych metod.

Jednak aby podjąć skuteczne działania, trzeba dokładnie poznać „wroga”.

Rozwiązanie problemu wymaga więc pewnej wiedzy i to pomoże nam odpowiedzieć na pytanie: jak się pozbyć cellulitu.

Cellulit

Jakie są mechanizmy powstawania cellulitu?

Cellulit jest skutkiem obciążenia organizmu związkami kwasotwórczymi.

Komórki 80-90% kobiet z cellulitem są zakwaszone !

Mówiliśmy już w rozdziale o równowadze kwasowo-zasadowej, że nieprawidłowa dieta z dużym udziałem produktów mięsnych, z białej mąki, cukru, kawy i niedotlenieniem wynikającym zarówno z diety (pokarmy gęste, ubogie w tlen), jak i braku ruchu oraz stresów (stresy zawężają naczynia krwionośne upośledzając m.in. transport tlenu do komórek), rozregulowują całkowicie organizm.

Nie jest on w stanie usuwać produktów przemiany materii, ponieważ narządy wydalnicze są ciągle przeładowane związkami kwasotwórczymi.

Efektem jest odkładanie się słabo rozpuszczalnych soli tych kwasów w tkance tłuszczowej i łącznej.

U Pań substancje resztkowe i kwaśne złogi odkładają się zwłaszcza w komórkach tłuszczowych pośladków i ud, powodują, że intensywnie myślą jak się pozbyć cellulitu.

Te powiększone i obładowane komórki tłuszczowe widoczne są jako „pomarańczowa skórka”.

W dodatku nabłonek i skóra właściwa u kobiet są cieńsze niż u mężczyzn, ale za to komórki tłuszczowe większe. Ich powstawaniu i powiększaniu sprzyja rozchwianie gospodarki hormonalnej. Żeńskie hormony płciowe – estrogeny, zwykle mają dbać o to, aby tkanka łączna skóry była miękka, luźna i elastyczna.

Taka właściwość skóry przyda się bardzo, kiedy kobieta znajdzie się w ciąży.

Przy zaburzeniach gospodarki hormonalnej (podwyższony poziom estrogenów) lub znacznym zakwaszeniu organizmu, komórki tłuszczowe wypełniają się wodą (dostarczaniu wody do tkanek sprzyjają estrogeny).

Nieprawdopodobne jest to, że mogą one w tym czasie zwiększyć swoją objętość aż dziesięciokrotnie!

Mówiliśmy już, że tkanka tłuszczowa jest jak gąbka. Ona dąży do wypełnienia się wodą.

Oczywiście, prowadzi to w szybkim tempie do przybierania na wadze i otyłości. – i stawiam przed nami problem jak się pozbyć cellulitu.

Usunąć wodę z komórek ?

Wydawałoby się więc, że wystarczy tylko usunąć z komórek tłuszczowych wodę (wypocić ją chociażby) i po kłopocie. Nie jest to takie proste.

Inaczej nie byłoby problemów z cellulitem i nie musielibyśmy myśleć jak się pozbyć cellulitu..

Oprócz tego tkanka tłuszczowa jest swoistym „zbiornikiem” złogów i toksyn, które organizm odkłada właśnie tam, ponieważ substancje toksyczne doskonale rozpuszczają się w tłuszczach.

Potrafią one zalegać w komórkach tłuszczowych wyjątkowo długo ze względu na ograniczoną przemianę materii w tej tkance.

Złogi również przyczyniają się do powiększania objętości komórek tłuszczowych.

Następstwem zwiększenia objętości komórek tłuszczowych jest zjawisko powstawania ucisku na naczynia krwionośne i limfatyczne.

Spróbujmy swobodnie oddychać, kiedy ktoś uciska nam klatkę piersiową. Nie jest to łatwe, prawda?

Skutkiem ucisku na naczynia są kłopoty z transportem krwi, składników odżywczych i tlenu. Upośledzone jest również usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii.

Kłopoty z dostarczaniem tlenu do komórek organizmu oznaczają powstanie następnych kłopotów – zaburzeń przemiany materii.

Nie wszystkie substraty są spalane całkowicie. Produkty niepełnego utleniania zanieczyszczają komórki.

Nie mogą być również w całości usunięte („odtransportowane”) z komórki z powodu upośledzenia mechanizmów transportowych.

Substancje odpadowe i woda zatrzymują się w tkankach tworząc zatory, zastoiny szczególnie w miejscach wrażliwych.

Powstawaniu zastojów sprzyja mało ruchliwy tryb życia i praca na siedząco.

Hamuje to gwałtownie obieg płynów, zwłaszcza w obrębie miednicy.

W efekcie tkanka łączna staje się twarda, a cellulit coraz bardziej widoczny w postaci pagórkowatych grudek, które na powierzchni skóry wyglądają jak skórka pomarańczy. I wtedy mamy stresujący problem, zastanawiamy się jak się pozbyć cellulitu.

Trudno substancje te usunąć, ponieważ upośledzony jest dopływ i odpływ płynów (zmniejszone rozpuszczanie i wypłukiwanie substancji odpadowych).

cellulit

Skutecznie – jak się pozbyć cellulitu

Jakie działania należy podjąć, aby nie tylko odpowiedzieć na pytanie jak się pozbyć cellulitu, ale zrobić to 🙂 ?

Zrozumiałe, że nie ma tu jedynego, najlepszego rozwiązania.

Trzeba podjąć więc działania kompleksowe:

 1. odkwaszanie i odtrucie organizmu przy pomocy diety alkalizującej z dużą ilością owoców i warzyw (zmiana sposobu odżywiania) oraz przy pomocy suplementów odkwaszających (minerały, aloes, NONI),
 2. zmiana sposobu odżywiania: picie czystej, niskomineralizowanej, niegazowanej wody w ilości 3-4 litry/dzień – niewielkim porcjami, ale za to często (żadnych wód wysokomineralizowanych !), woda ma służyć rozpuszczaniu złogów i ich wypłukiwaniu z komórek (wbrew pozorom – nie ma tu sprzeczności z treściami podawanymi wcześniej na temat wody w komórkach),
  1. – pożywienie ubogie w tłuszcze, a bogate w błonnik,
  2. – ograniczenie spożycia cukru, soli i produktów z białej mąki,
  3. – wyeliminowanie produktów wysoko przetworzonych i typu „fast food”,
  4. – wyeliminowanie palenia, ograniczenie picia alkoholu,
  5. – suplementacja (wyciągi z owoców i warzyw, L-karnityna spalająca tłuszcze),
 3. regularne uprawianie ćwiczeń fizycznych (ruch zwiększający dopływ i odpływ płynów do komórek oraz ich dotlenienie), ale spokojnych – bez zakwaszania mięśni,
 4. głębokie oddychanie kilka razy dziennie mające na celu dotlenienie ustroju,
 5. pielęgnacja ciała – masaże, odpowiednie kosmetyki z substancjami łatwo wchłanialnymi przez skórę – np. preparaty aloesowe z ekstraktami Centellia asiatica („trawa tygrysia” czyli Gotu Kola), skrzypu polnego, bluszczu (Hedere helix) i innych składników.

Działania takie mogą sprawić, że polepszy się ogólne zdrowie organizmu – poprawi się przemiana materii, wszelkie złogi będą powoli, ale systematycznie rozpuszczane, uwalniane i wydalone, zaczną znikać zatory w systemie transportowym, a powstające na bieżąco substancje odpadowe będą również na bieżąco usuwane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × 4 =