Jakie przyprawy do potrawy? cz.2
Jak gotować, to tylko z przyprawami. Tych na rynku nie brakuje, ale jest jeden problem -czasami nie wiemy do jakiej potrawy możemy daną przyprawę zastosować. Jak mówiła moja babcia.. “nie ma przyprawy… to nie ma smaku”. Dziś o zastosowaniu popularnych przypraw na literę C, F i literę H…
Skorzystajmy ze wspaniałej ”ściągi” A.Sedo i J. Krejca autorów książki ”Rośliny źródłem przypraw”
Cebula
Stosuje się do sałatek, do marynowania grzybów i warzyw ( zwłaszcza kapusty i ogórków ), do zup, sosów, pieczonego mięsa i wielu innych potraw
Chili
Ostrej papryki używa się do zup-kremów, potraw mięsnych i rybnych, do drobiu, sosów, gulaszu, mięsa z rusztu, fasolki szparagowej, kalafiora, grochu, soczewicy, szpinaku; sos tabasco ( gotowa przyprawa chili ) stosowany jest również do doprawiania zimnych przekąsek i mięs.
Chrzan
Używany jest do kwaszenia kapusty i ogórków, dodawany do majonezów, serów białych, sosów, dodaje się go do wędlin, gotowanej wołowiny, ozorków, rostbefu, do pieczonych mięs i ryb, wchodzi też w skład różnych dodatków do mięs, np. ćwikły, śmietany, jabłek .
Czosnek
Używa się go do mięsa baraniego i jagnięcego, dziczyzny, innych mięs pieczonych i duszonych, do zup, sosów, sałatek, warzyw, kapusty kwaszonej, do serów, past, wędlin, a szczególnie do kiełbas.
Cząber ogrodowy
Przyprawia się nim potrawy z roślin strączkowych, grzybów, sałatki mięsne i ziemniaczane, gotowane ryby, smażone śledzie, zupy rybne, majonezy, farsze drobiowe, kotlety, kiełbasy, ziemniaki pieczone, ogórki i inne warzywa konserwowane, kwaszoną kapustę, potrawy z sera, ragout i słone wypieki
Curry
Dodaje się do ryżu, tłustych potraw, do mięsa jagnięcego, wieprzowego, baraniego, do gulaszu, sosów, farszów, soczewicy, fasoli, sałatki ogórkowej, mięsa z kaczki i gęsi, do wywarów mięsnych i rybnych, do jajek i sera..
Cynamonowiec cejloński, cynamon
Używany jest do zup owocowych, budyniów, kompotów, strucli owocowych, ciasta, pieczonych jabłek, napojów mlecznych, likierów, ponczu i grzanego wina; dodaje się go również do farszu drobiowego, do gęsi, kaczki, ryby gotowanej, mięsa wieprzowego i wołowego, a także do kotletów i mięsa z rusztu.
Fenkuł, koper włoski
Używany jest do wypieków, ciast, budyniów, marynat warzywnych, ryb majonezów ziołowych, zup, sosów, kompotów, kapusty kwaszonej, ogórków marynowanych
Hyzop lekarski
Dodaje się do pieczonej cielęciny i wieprzowiny, do kiełbas, zrazów wołowych, zupy fasolowej i ziemniaczanej, jaj faszerowanych i twarogu.
Wykorzystano fragment książki:”Rośliny źródłem przypraw” A.Sedo i J. Krejca
Przeczytaj także: