Tu rolnicy przyjmują i pielęgnują rzadkie ptaki, nawet jeśli są one szkodliwe dla upraw !

Kokkare Bellur Pelicans

Podczas gdy w wielu miastach widzimy ogromny spadek liczby ptaków –ta wieś daje przykład, jak ptaki i ludzie mogą współistnieć w pełnej harmonii. Śpiew ptaków rzadkich gatunków na swoim podwórku, kilka gniazd na każdym drzewie – ten wspaniały widok jest w Kokrebellur . Dowiedz się więcej o niesamowitej miejscowości i jej działaniach na rzecz ochrony ptaków.

Kiedy ostatni raz widziałeś ptaki ćwierkające na Twoich parapetach? Jak często zobaczysz wróbla popijającego wodę w Twoim ogrodzie? Jeśli się zastanawiasz… , to masz odpowiedź.

Spadająca liczba wróbli domowych i innych gatunków rodzimych jest problemem dla każdego miłośnika przyrody w ostatnich czasach.  

Według BirdLife International , IUCN Red List stwierdza, że obecnie 82 gatunków ptaków w Indiach należą do kategorii zagrożonych w skali światowej.

To przyjemność oglądać ptaki, ale niestety nie mamy często możliwości robić tego podczas dnia. Czy nie byłoby to niesamowite, abyśmy my i te piękne ćwierkające ptaki mogli współistnieć?

Kokrebellur, mała wioska w Maddur Taluk Karnataka, oferuje niezwykły i fascynujący widok, tu znajdą Państwo jedne z najrzadszych gatunków ptaków w Indiach ćwierkające na podwórkach domów wiejskich.

Wioska nosi nazwę “Malowane Bociany”, które nazywane są “Kokkare” w języku kannada. Oprócz bocianów spotkać można tutaj również pelikany.
Warto dodać, że oba ptaki są ujęte  w ” pobliżu zagrożonej kategorii “w Czerwonej Księdze IUCN 2009.
Oprócz nich dostrzec tu można : małego kormoran, czarnego ibisa, czaplę, ślepowrona zwyczajnego.

To fascynujące, że te ptaki zagnieżdżają się w bardzo bliskim sąsiedztwie wsi. Każde drzewo posiada wiele gniazd, ale dopiero w maju -widok jest niesamowity: ”maluchy” w tym okresie uczą się latać , a ich przeraźliwe głosy wypełniają środowisko z niezwykłą energią.

Mieszkańcy traktują te ptaki jako część swoich rodzin. Stworzyli również niewielki obszar dla rannych ptaków do odpoczynku. Ptaki są tak przyjazne, że nawet pozwalają, aby przejść bardzo blisko nich.

kokkarebellur2

Warto podziwiać to zaufanie i bliskość pomiędzy mieszkańcami i ptakami. Kokrebellur jest jednym z 21 miejsc rozrodu ptaków istniejących w Indiach.
Mieszkańcy przyjęli te ptaki jako część swojego dziedzictwa i traktują je jako oznaki dobrobytu i powodzenia.

Ptaki pomagają mieszkańcom otrzymać fosfor i potas- bogaty nawóz otrzymany z ptasich odchodów.
SG Neginhal, starszy urzędnik leśny, był pionierem wysiłków związanych z rozmnażaniem pelikana. W 1976 roku, Neginhal badał możliwości rozwiązań stworzenia programu wyrównawczego korzyści dla rolników.

W miejscowościach, gdzie te gniazda są zakładane regularnie staje się to czasami problemem dla upraw, dlatego rząd Karnataka kompensuje rolnikom pewną sumą pieniędzy za każde gniazdo na drzewie i za ziemię pod drzewem, ponieważ nie może być wykorzystywana do uprawy.

Dodatkowy dochód rolnicy uzyskuja również przez napływ turystów, którzy zachęceni chetnie odwiedzają ten “man-made” rezerwat ptaków.

Ptaki tutaj zwykle zagnieżdżają się w grupach 15-20 par na drzewo i korzystają z tych gniazd przez cały rok. Przybywają po zakończeniu pory monsunowej we wrześniu, wylęgają jaja i ponownie migrują w maju.

Wyjątkowość tego miejsca stanowi  to, że pomimo pewnego spadku plonów ( mieszkańcy borykają się z tym ze względu na ptaki ), radośnie przyjmują ptaki i zrobią wszystko, co możliwe, aby czuły się jak w domu.

Dlatego, stopniowo, to miejsce stało się ośrodkiem rzadkich ptaków wędrownych.

Kobiety z wioski mówią: “Dla nas, te ptaki są jak córki….”

kokkarebellur3

Pelikany są chronione prawem w Indiach, a także w kilku innych krajach.

Unikalną rzeczą Kokrebellur jest to, że nie jest to strzeżony rezerwat ptaków, ale wieś, gdzie te ptaki swobodnie żyją i współistnieją z rolnikami w harmonii.
Wysiłki ochrony tych ptaków były owocne i uważane są za “wzór do naśladowania” i do replikacji w innych obszarach.

Z powodu wielu różnych rzadkich ptaków, to miejsce przyciąga wielu turystów i obserwatorów ptaków rocznie.

Rząd ma również ustalone dotacje dla Komitetu Wioski ( Village Forest Committee (VFC) na ochronę ptaków poprzez zachęcanie i zwiększanie drzew, na których zakładają gniazda.

Wieś nie tylko oferuje dobrą możliwość obserwacji ptaków, ale również daje zupełnie nowe spojrzenie na związek człowieka-ptak.

Podczas gdy większość z nas jest zajęta ratowaniem naszych ogrodów przed ptakami , ci rolnicy pokazują wyjątkowy przykład jak dwie formy życia mogą szczęśliwie współistnieć w piękny sposób.

Jak tam dotrzeć?

Najlepszą porą do odwiedzenia Kokrebellur jest okres od stycznia do maja.
Najbliższe lotnisko – Bangalore. Stąd można wziąć własny transport

 

Serdeczne podziękowanie dla The Better India za możliwość skorzystania z materiału

Żródło- zdjęcie nr 1

Żródło – zdjęcie nr 2 i 3

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × dwa =