Latające elektrownie wiatrowe?
Energie Altaeros została założona w 2010 roku w celu generowania po niskich kosztach energii odnawialnej, poprzez wykorzystanie silnych wiatrów wiejących na wyższych wysokościach, gdzie zawsze wieją silne i stałe wiatry.
Energie Altaeros otrzymała w 2011 ConocoPhillips Energii Prize oraz dofinansowanie z Departamentu Rolnictwa USA, California Komisji Energretyki stanu California oraz Instytutu Technologicznego Maine.
Testy prototypu małej turbiny wiatrowej zostały przeprowadzona pomyślnie, turbina została umieszczona w nadmuchiwanej helem membranie.
Altaeros Energie jest jedną z niewielu firm, rozwijających systemy wytwarzające energię z silnego i stałego wiatru na dużych wysokościach.
Prototyp został przetestowany w Maine – turbinę Skystream Southwest, które są zwykle montowane na słupach, osadzono w środku membrany balonowej wypełnionej helem. Balon został poołączony kablem przez który prąd jest przekazywany na ziemię i podniesiony na wysokość 100 metrów.
Na tej wysokości turbina Skystream może produkować dwa razy więcej energii elektrycznej niż w normalnych warunkach, kiedy to jest montowana na słupie. Podczas eksperymentu, prototyp był automatycznie podnoszony i opuszczany specjalną wyciągarkę, zamontowaną na przyczepie.
Nowoczesne materiały są w stanie podnieść nadmuchiwane turbiny wiatrowe i na większe wysokości – do 300 m, gdzie wiatry są jeszcze bardziej stabilne i mocne. W tym przypadku turbina na balonie będzie w stanie konkurować z wiatrakami lądowymi.
Altaeros Energie chce wejśc na rynkek m.in w celu zastąpienia konwencjonalnych generatorów spalinowych, które są używane w bazach wojskowych, w odległych zakłych przemysłowych oraz na wsi.
Powłoka balonu wykonana jest z płótna żaglowego, takie sterowce są powszechnie stosowane np: do wynoszenia czy montażu urządzeń radarowych.
Może tego typu pomysł byłby dobrym sposobem na pozyskiwanie energii dla gospodarstw rolnych również w Polsce ?
Ponizej FILM z testów turbiny w locie.
Fajne i zupełnie wyobrażalne! Ciekawe czy ‘zawieszenie’ takiej elektrowni w przestrzeni wymaga zgody administracji lotnictwa cywilnego lub wojskowego ?
A co się dzieje, jak nie ma wiatru? Albo o jakiej wysokości mówimy…?