Latające elektrownie wiatrowe?

Altaeros Airborne Wind Turbine prototype during testing in Limestone, Maine (Altaeros Energies 2012)

Energie Altaeros została założona w 2010 roku w celu generowania po niskich kosztach energii odnawialnej, poprzez wykorzystanie silnych wiatrów wiejących na wyższych wysokościach, gdzie zawsze wieją silne i stałe wiatry.

Energie Altaeros otrzymała w  2011 ConocoPhillips Energii Prize oraz dofinansowanie z Departamentu Rolnictwa USA, California Komisji Energretyki stanu California oraz Instytutu Technologicznego Maine.
Testy prototypu małej turbiny wiatrowej zostały przeprowadzona pomyślnie, turbina została umieszczona w nadmuchiwanej helem membranie.
Altaeros Energie jest jedną z niewielu firm, rozwijających systemy wytwarzające energię z silnego i stałego wiatru na dużych wysokościach.
Prototyp został przetestowany w Maine – turbinę Skystream Southwest, które są zwykle montowane na słupach, osadzono w środku  membrany balonowej wypełnionej helem. Balon został poołączony kablem przez który prąd jest przekazywany na ziemię i podniesiony na wysokość 100 metrów.
Na tej wysokości turbina Skystream może produkować dwa razy więcej energii elektrycznej niż w normalnych warunkach, kiedy to jest montowana na słupie. Podczas eksperymentu, prototyp był automatycznie podnoszony i opuszczany specjalną wyciągarkę, zamontowaną na przyczepie.
Nowoczesne materiały są w stanie podnieść nadmuchiwane turbiny wiatrowe i na większe wysokości – do 300 m, gdzie wiatry są jeszcze bardziej stabilne i mocne. W tym przypadku turbina na balonie będzie w stanie konkurować z wiatrakami lądowymi.
Altaeros Energie chce wejśc na rynkek m.in w celu zastąpienia konwencjonalnych generatorów spalinowych, które są używane w bazach wojskowych, w odległych zakłych przemysłowych oraz na wsi.
Powłoka balonu wykonana jest z płótna żaglowego, takie sterowce są powszechnie stosowane np: do wynoszenia czy montażu urządzeń radarowych.

Może tego typu pomysł byłby dobrym sposobem na pozyskiwanie energii dla gospodarstw rolnych również w Polsce ?

Ponizej FILM z testów turbiny w locie.

Altaeros Energies – Airborne Wind Turbine Prototype 2012

2 komentarze do “Latające elektrownie wiatrowe?

  • 13 sierpnia, 2012 o 10:56 pm
    Bezpośredni odnośnik

    Fajne i zupełnie wyobrażalne! Ciekawe czy ‘zawieszenie’ takiej elektrowni w przestrzeni wymaga zgody administracji lotnictwa cywilnego lub wojskowego ?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × dwa =