Najwyższe szczyty górskie Kaukazu
Spis treści
Szczyty górskie na terenie Rosji
Najwyższy szczyt w Polsce to nasze ukochane, piękne Rysy. Jego wysokość to 2499m n.p.m.
Kiedy się już go zdobędzie można podziwiać całkiem duży obszar Polski.
A którego szczytu warto podziwiać krajobrazy Rosji?
Odpowiedź może być tylko jedna, będą to szczyty górskie: Elbrus, Dychtau i Kosztantau.
To trzy najwyższe szczyty w tym kraju i nie tylko, gdyż w zależności od tego jak określimy granice Europy, niektórzy uznają je za najwyższe w Europie.
Niezwykłe szczyty górskie
Te trzy szczyty górskie to czołowi reprezentanci Gór Kaukazkich, a Kaukaz to dawka potęgi, nieopisanego piękna i starożytności.
Co warto wiedzieć o Górach Kaukazkich?
- położone są między Morzem Czarnym Morzem Kaspijskim
- obejmują terytoria Rosji, Azerbejdżan, Abchazje, Armenie, Gruzję i Turcję
- 25 milionów lat – na tyle szacuje się ich wiek
- nazwa Kaukaz została po raz pierwszy wymieniona przez starożytnych Greków. Kaukasos pojawia się w historii Prometeusza
- północna i południowa strona Kaukazu bardzo się od siebie różnią. Północna (rosyjska) wznosi się stopniowo i zawiera większość lodowców.
- długość pasma (szczyty górskie) Kaukazu wynosi 1100 km, a szerokość w jego najszerszej części wynosi 180 km
- szczyty górskie osłaniają Soczi przed zimnym powietrzem z północy
- to tutaj znajduje się najgłębsze jaskinie na świecie: Jasinia Verevkina, która ma głębokość 2212 m i Krubera – Voronya o głębokości 2199m
- tu też możemy podziwiać najwyższy wodospad na świecie – Zeigalan
- 1600 endemicznych gatunków roślin to także imponujące dziedzictwo przyrodnicze
- w tej części mieszka 50 przedstawicieli różnych narodów. Wszystkie różnią się kulturą, tradycjami i językiem. Mówią ponad 20 językami, więc język rosyjski pozwala im na komunikację miedzy etniczną
- u podnóża gór Kaukazu wynaleziono kefir, a receptura była ścisłą tajemnicą
- w górach Kaukaskich, w 1991 roku, odkryto kości starożytnego ludu Homo erectus, a w 2010 r znaleziono najstarszy kawałek obuwia na ziemi. Przetrwał 5500 lat.
- Aqsaqale, którzy mieszkają jeszcze w górskich wioskach chętnie opowiadają o tradycjach tego rejonu i starożytnych legendach.
Szczyty górskie – Elbrus
- najwyższy szczyt górski nie tylko w Rosji, ale i w zależności od interpretacji lokalizacji granicy – także w Europie – z imponującą wysokością 5642m n.p.m. To także najwyższy szczyt Gór Kaukazu
- tak naprawdę Elbrus ma dwa szczyty, które mają około miliona lat
- przyjmuje się, że jego nazwa pochodzi z języka perskiego i oznacza ‘’błyszczący’’, ale nazw tego szczytu jest dużo więcej. Nazywany jest ‘’góra tysiąca gór’’, pan duchów, śnieżna grzywa, góra błogosławionych, góra radości.
- Elbrus to nieaktywny wulkan, chociaż nie do końca… Jego ostatnią aktywność odnotowano w I wieku naszej ery. Od czasu do czasu lubi o sobie przypomnieć poprzez wyrzut gazów i przebijanie się źródeł wód mineralnych.
- na górze znajdują się 23 lodowce
- pierwszym Polakiem na Elbrusie był w 1956 roku Jerzy „Druciarz” Rudnicki
- przy Elbrusie, z uwagi na bogactwo fauny i flory, utworzony został Narodowy Park Elbrus. Obejmuje on nie tylko tereny Elbrusa, ale także Kosztantau.
- najciekawszym miejscem, zdaniem większości turystów, jest Dolina Iriki. Flora i fauna są tutaj wyjątkowe, a temperatura jest przyjemna, ale ma tendencję do dramatycznych zmian.
- ciekawostka i polski akcent – jako pierwszy wysokość Elbrusu zmierzył astronom Wincenty Wiszniewski, określając go na 17 788 stóp (5422 m)
Warte uwagi szczyty górskie – Dychtau
- rozciąga się na terenach Kabardyno – Bałkarii, na granicy z Gruzją
- znajduje się na terenie Kabardyno – Bałkarskiego Rezerwatu Wysokogórskiego. Rezerwat ten jest jedynym rezerwatem wysokogórskim w Europie.
- w rezerwacie znajdują się wszystkie pięciotysięczniki Północnego Kaukazu, z wyjątkiem Elbrusa i Kazbeku.
- skupia się tu połowa wszystkich lodowców, wśród których wszystkie największe, których liczba wynosi 152, a ich łączna powierzchnia to 290 km2.
- nazywany jest ‘’Stromą Górą’’
- to drugi co do wielkości szczyt Kaukazu i Rosji
- słynie z bardzo oblodzonych stoków, ale paradoksalnie Ci którzy marzą o wejściu na sam szczyt wybierają zimę zamiast lata. Wynika to z faktu, że zmniejsza się w tej porze ryzyko wystąpienia lawin.
- Dychtau słynie z kamienistych lawin.
- najlepszy okres na wspinaczkę, dla turystów z niewielkim doświadczeniem (tylko pod okiem doświadczonego przewodnika! ), pod względem pogody, to sierpień i wrzesień.
- organizowane są 10-15 dniowe obozy wspinaczkowe (dla 1-2 osób, o dobrej kondycji, pod nadzorem przewodnika)
Kosztantau
- trzeci co, do wysokości szczyt górski w Rosji
- jedni mówią na niego mieszkanie, inni kosz, a jeszcze inni namiot
- klimat u podnóża Kosztantau jest typowy dla całego obszaru regionu Elbrus i należy do umiarkowanego kontynentalnego
- zimy są tu bardzo łagodne, co powinno zachęcać do wchodzenia na szczyt, ale na Kosztantau wieją silne wiatry, dlatego nawet na stosunkowo prostych trasach istnieje poważne niebezpieczeństwo lawin.
- latem mamy tu do czynienia z dużą wilgotnością i mgłami i bogactwem roślin. To najlepszy okres aby zobaczyć: altówkę w kolorze żółtym i jasnoniebieskim, dzwony, krzewy, które zachwycają ekstrawagancją kolorów, rododendrony kaukaskie, prawie dwumetrowe trawy, chabry, leszczynę kaukaską, brzozę Radde, która przyciąga wielu badaczy i wiele innych endemicznych gatunków roślin.
- wiele tutejszych drzew to długowieczne, dożywające nawet 500 lat. W tym pasie znajduje się największa ilość roślin i drzew pod ścisłym nadzorem i ochroną
A znacie: Góry Słonne i Pogórze Przemyskie
Artykuł powstał w ramach:
Projekt dofinansowany ze środków Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w ramach Otwartego Konkursu na Dofinansowanie Zdalnych Przedsięwzięć na rzecz Dialogu i Porozumienia w Stosunkach Polsko-Rosyjskich