Ogród dla osób niedowidzących i niewidomych.

ogród dla dzieci

Zakończył się projekt ”Odkryj cuda natury – ogród dla osób niedowidzących i niewidomych”.

Przedsięwzięcie realizowane było przez Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach koło Warszawy. Ogród powstał na terenie Ośrodka Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka Niewidomego w Gdańsku – Sobieszewie. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku udzielił dotacji na wykonanie tego zadania.

Ośrodek w Gdańsku – Sobieszewie działa od ośmiu lat.

”Wczesna interwencja to zespół działań na rzecz niewidomego dziecka i jego bliskich, od urodzenia po wiek szkolny. Polegają one na wszechstronnym wspieraniu i profesjonalnej pomocy, ich celem jest usamodzielnienie niewidomego dziecka, poznanie przez nie świata i ludzi” – wyjaśnia kierownik siostra Ida Burzyk.

Dom pod opieką ma 100 dzieci z Polski Północnej.

Na terenie ośrodka był plac zabaw, ale to dla dzieci było za mało. I tak narodził się pomysł stworzenia ogrodu. Powstało miejsce, po którym najmłodsi mogą się bezpiecznie i bez obaw poruszać, jednocześnie służące edukacji ekologicznej. W ogrodzie posadzone zostały różne gatunki roślin rodzimych. Wśród nich drzewa iglaste i liściaste, krzewy owocowe (porzeczki, jeżyny, maliny) oraz zioła (mięta, macierzanka).

ogród dla dzieci 2

 

Dzieci niewidome i słabowidzące mają teraz bezpośredni kontakt ze światem roślin, mogą rozbudzać swoją ciekawość i zainteresowanie przyrodą, swobodnie dotykać i wąchać rośliny, poznawać ich budowę i różnorodność gatunkową, a przy tym mają zapewnioną możliwość odpoczynku.

 

„Jeśli dzieci czegoś nie dotkną, to dla nich to nie istnieje” – twierdzi siostra Ida Burzyk.

„Muszą dany przedmiot dotknąć wielokrotnie, zanim go potem poprawnie rozpoznają. Dzieciom trzeba równolegle opowiadać i pokazywać. Realizujemy ten sam program co każda polska szkoła, tylko stosujemy inne metody” – dodaje siostra.

Na terenie ogrodu powstały chodniki. Dostosowane one zostały do potrzeb dzieci. Zmiana nawierzchni sygnalizuje im bowiem rozwidlenie ścieżek i informuje, w jakiej części ogrodu się znajdują. Dzięki temu dzieci niewidome i słabowidzące mogą swobodnie poruszać się po tym terenie. Czasem towarzyszą im dorośli, a czasem spacerują samodzielnie!

”Kontakt z przyrodą i odpoczynek w jej otoczeniu wpływa pozytywnie na rozwój emocjonalny i sensoryczny dzieci. Pobudza dziecięcą ciekawość i chęć poznawania natury. Dzięki znajomości zapachów roślin, dzieci wiedzą, co rośnie w ich najbliższym otoczeniu, a to pozwala na rozwijanie wyobraźni przestrzennej i uwrażliwia na otaczającą przyrodę” – zapewnia siostra Ida Burzyk.

Niezagospodarowany dotychczas teren zyskał nowe życie, a wychowankowie ośrodka w Sobieszewie – przyjazne miejsce do nauki i odpoczynku.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku na realizację projektu ”Odkryj cuda natury – ogród dla osób niedowidzących i niewidomych” udzielił dotacji w wysokości 80 000 zł.

WFOŚiGW w Gdańsku

Zdjęcia: Siostra Ida Burzyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 − trzy =