Oktoberfest – przyjazny dla środowiska !

by mattfour on flickr

22 września w Monachium po raz 179 rozpoczął się Oktoberfest, największy na świecie festiwal folklorystyczny skupiający miłośników piwa i biesiadowania. Choć dla jego bywalców liczy się głównie dobra zabawa, Niemcy robią co mogą, by impreza była przyjazna środowisku i nie wywróciła życia w mieście do góry nogami. Jak to się udaje ?

Już 15 lat temu niemieckie Ministerstwo Gospodarki i Technologii stworzyło wytyczne dotyczące zasad organizacji imprez masowych z uwzględnieniem dbałości o środowisko. Od tego czasu władze Monachium starają się z roku na rok usprawniać organizację festiwalu. Główne założenia to:

  • maksymalne wykorzystanie zielonej energii,
  • zmniejszenie ilości odpadów, zużycia wody
  • dostęp do szerokiej gamy żywności ekologicznej.

ENERGIA ODNAWIALNA

W tym roku po raz pierwszy wszystkie namioty oferujące żywność zaopatrywane są w energię ze źródeł odnawialnych. Rozwiązanie to stosowano na terenie festiwalu do oświetlania uliczek i publicznych toalet już od 2000 roku. Energię pozyskuje się głównie za pomocą kolektorów słonecznych montowanych na namiotach.

WODA

W celu ograniczenia zużycia wody od 1998 roku stosuje się specjalnie zaprojektowany system recyrkulacji. Dzięki niemu woda ze zmywarek myjących kufle po piwie nie trafia wprost do kanalizacji, lecz do toalet na terenie festiwalu. Pozwala to zaoszczędzić ok. 7000 m3 wody.

EKOLOGICZNE JEDZENIE

Organizatorzy zadbali, aby goście mogli wybierać spośród szerokiej gamy regionalnych przysmaków wysokiej jakości. Wiele stoisk posiada certyfikaty gwarantujące, że oferują wyłącznie żywność ekologiczną.

ODPADY

Filarem walki z ogromną ilością śmieci jest zakaz stosowania naczyń jednorazowych czy puszek oraz segregacja odpadów. Na terenie festiwalu znajdują się kontenery, które umożliwiają ich natychmiastowe sortowanie i wywożenie.

INNE

W tym roku na terenie festiwalu każdy może dokonać dobrowolnej wpłaty na walkę z ociepleniem klimatu oraz ochronę środowiska, a także wziąć udział w warsztatach dotyczących ograniczenia emisji CO2 do atmosfery.

 

Oktoberfest Snowbird 14

Czyli można 🙂 ..i masowo,  i ekologicznie 😉

2 komentarze do “Oktoberfest – przyjazny dla środowiska !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście + 7 =