Zasadzili 1,5 miliona drzew w ciągu godziny !

ludhiana

To się nazywa wziąć sprawy w swoje ręce. W 2011 Ludhiana została określona jako “najbardziej zanieczyszczone miasto w kraju”.

Aby pozbyć się tego określenia, mieszkańcy miasta zaczęli sadzić drzewa, i około 1,500,000 sadzonek zasadzili w ciągu godziny!

Może nawet za to trafią do książki Światowych Rekordów Guinnessa.
Dowiedz się więcej o inicjatywie i jak to zrobili?

Podczas gdy władze mogą nie ubolewać nad statusem miasta, postrzegać to po prostu jako kolejną statystykę, dla mieszkańców Ludhiany musiało to być ostre ukłucie w sercu, aby być postrzeganym jako “najbardziej zanieczyszczone miasto w Indiach”, według raportu WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) z 2011 roku.

WHO-report LUDHIANA

Ludhiana nie poddała się jednak, a 20 lipca 2014, zostało postawione roszczenie w Światowej Księdze Rekordów Guinnessa do sadzenia 1,000,000 drzew w całym mieście w ciągu jednej godziny od 8 rano do 9 rano.
Były obawy w pewnych kręgach, że wyczyn może nie być osiągnięty, ale gdy podliczono wszystko wieczorem, okazało się, że cel został pobity o więcej niż 50 procent, czyli w ostatecznym rozrachunku mieszkańcy w stanie Ludhiana zasadzili 1,500,000 drzew w całym mieście.

To mogło się zdarzyć lub stał się “CUD” ze względu na przewodnictwo podjęte przez organizację pozarządową Sambhav, wraz z V MAD lub V Made A Difference.

To był wysiłek, w którym uczestniczył każdy obywatel, a zasoby z różnych departamentów rządowych były tak rozdrobnione, by stało się to możliwe.
Ochrzczona jako “Godzina dla Ziemi”, to inicjatywa podczas której obywatele wyruszyli z domów, z wiadrami i małymi przyrządami, przyczyniając się na swój własny mały sposób do metamorfozy miasta z surowego krajobrazu ciągnącego się przez kominy przemysłowe i budynki, a miejmy nadzieję w oazę zieleni w najbliższej przyszłości.

Ludhiana 2

Wiek nie miał znaczenia.

Nawet osiemdziesięciolatkowie wyszli by być częścią tego projektu, a wszystkie różnice polityczne zostały ”zatopione” dla dobra miasta.

Znany poeta Punjabi Shiv Kumar Batalvi byłby wielce zadowolony z tego wysiłku, bo jak pisał o mocy drzew:

Kuch Rukh lagde putt mainu, Kuch lagde maanva; Kuch warge dheyan putt; Kuch vaang bhraavan

czyli drzewa mają symbiotyczny związek ze mną, niektóre są jak moi synowie, niektóre jak moja matka, niektóre, jak córki, a niektóre są jak bracia.

Rzeczywiście, to musi być duch prowadzący do wyczynu, że obywatele Ludhiana dążyli do osiągnięcia owego celu.

Drobiazgowe planowanie zostało zrobione, aby znaleźć odpowiednie miejsca, a specjalne koparki zostały rozmieszczone tak, aby ułatwić sadzenie drzewek w tak dużych ilościach.

Drzewka dobrane były głównie z Burma Dek, która jest lokalną odmianą, która jest szeroko stosowana przez rolników na obszarach wiejskich, na zaporach i na plantacjach rolno-leśnych.
Burma Dek rośnie dość szybko i to był dobry wybór, aby Ludhiana mogła osiągnąć zieloną pokrywę w krótkim czasie.

Podczas gdy pierwsza przeszkoda została przekroczona i Ludhiana podjęła małe kroki do przodu, aby jej miasto było zielone, prawdziwym wyzwaniem dla miasta będzie to, aby wszystkie drzewka, które zostały posadzone przetrwały.

Warto dodać,że nawet jeśli 50 procent drzew, które zostały posadzone przetrwa to w ciągu kilku lat zauważalna zmiana będzie odczuwalna w środowisku miasta i notoryczne miano bycia “najbardziej zanieczyszczonym miastem Indii” rzeczywiście może stać się przeszłością .

Ale do osiągnięcia tego, mieszkańcy będą musieli monitorować drzewka, które posadzili i podlewać je do przyjścia deszczu albo kiedy będą więdnąć.

Dopingujmy mieszkańców tego ogromnego wysiłku i życzmy im zdrowego środowiska.

Brawo i Powodzenia Ludhiana !

 Dziękujemy bardzo za możliwość skorzystania z materiału i zdjęć ze strony:www.thebetterindia.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście + dziewiętnaście =