Praktyczna nauka sadzenia lasu.

zasadzą las

Uczniowie z Gimnazjum w Dobrym Mieście uczestniczą w projekcie „Szkolny las”. Właśnie zebrali żołędzie, z których wiosną wspólnie z leśnikami z Nadleśnictwa. Wichrowo wyhodują sadzonki dębów.

12 października młodzież z Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Dobrym Mieście zebrała żołędzie spod dębu „papieskiego”, rosnącego przy kościele parafii św. Faustyny. Jest to kolejny – trzeci już etap inicjatywy pod nazwą „Nasz szkolny las”, która jest wspólnym przedsięwzięciem Gimnazjum, Nadleśnictwa Wichrowo oraz lokalnego Stowarzyszenia Przyrodniczego „Zielona Warmia”.

Inicjatywa ma promować różne formy edukacji przyrodniczej wśród dzieci i młodzieży.

Uczniowie mają możliwość brać czynny udział w powstaniu kolejnego pokolenia lasu, czego pierwszym etapem jest zbiór nasion. Wiosną przyszłego roku, po przechowaniu żołędzi w odpowiednich warunkach wilgotnościowych i termicznych, będą te nasiona wysiewać do specjalnych pojemników, tzw. kaset (wielodoniczek) wypełnionych substratem (glebą).

Kolejnym etapem edukacji uczniów będzie obserwowanie, jak z małych siewek dębu powstanie po kilku miesiącach sadzonka gotowa do posadzenia w lesie.

Jesienią przyszłego roku młodzież w towarzystwie nauczycieli i po krótkim instruktażu leśnika, posadzi młode drzewka na powierzchni leśnej w pobliżu szkoły.

Las posadzony własnymi rękami będzie dla młodych ludzi nie tylko zwiększaniem wiedzy o dębie szypułkowym przez zdobywanie doświadczenia, ale i pamiątką na całe życie.

Tekst: Agnieszka Wierzbicka, Nadleśnictwo Wichrowo; Foto: Izabela Chromy, Nadleśnictwo Wichrowo

RDLP Olsztyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 3 =