Sorgo – alternatywne źródła energii – wykorzystana w 100%
Spis treści
W Indiach to roślina wykorzystywana całkowicie
Sorgo (sorghum) – czy słyszeliście o tej niesamowitej roślinie, która sprawdza się jako alternatywne źródła energii – paliwo a nawet jako papier, czy pyszna pasta na chleb?
Ta niesamowita roślina może być w pełni zutylizowana i ma wiele zastosowań.
Ziarna, łodyga i nawet resztki miazgi mogą być w pełni wykorzystane. Dowiedzcie się więcej o tym, jak dr Anil Rajvanshi i jego centrum innowacji NARI w Phaltan, Maharashtra sprowadził tę roślinę do Indii i wykorzystał ją na wiele sposobów:
- oto roślina, z której łodygi jesteśmy w stanie wyprodukować hinduskie Jaggery lub substytut miodu. Taki syrop bogaty jest w witaminę C.
- po fermentacji, sok może być użyty do produkcji alkoholu. Ten z kolei może być wykorzystany jako opał do gotowania i palenia (interesujące alternatywne źródła energii).
- ta roślina ma wiele zastosowań, począwszy od ziaren, które mogą być bezpośrednio jedzone przez ludzi, aż po miazgę pozostałą po kruszeniu, która może być wykorzystana jako pokarm dla zwierząt lub do produkcji papieru.
Mówimy o słodkim sorgo, niesamowitej roślinie, która może być wykorzystana w 100 procentach.
Dzięki Dr Anil Rajvanshi, w końcu Indie zaczęły czerpać korzyści z rośliny, która odniosła tak wielki sukces w Chinach i w Stanach Zjednoczonych.
Rośliny jako alternatywne źródła energii
Kiedy wróciłem ze Stanów Zjednoczonych, miałam jeden cel: “Jak wykorzystać wiedzę, którą zdobyłem, aby wesprzeć ludzi w biedniejszych rejonach Indii ?
Widziałem, że mieszkańcy musieli namęczyć się, aby uzyskać odpowiedni opał do gotowania. Pomyślałem: czy nie byłoby pięknie, gdybyśmy byli w stanie sami uprawiać paliwo (alternatywne źródła energii) i do tego potrzebowaliśmy rośliny, która mogłaby być uprawiana właśnie w tym celu. Słodki sorghum był trafem w dziesiątkę ! – mówi Dr Rajvanshi.
Dr Rajvanshi, działając poprzez Nimbkar Agricultural Research Institute (NARI), swoją niedochodową, prywatną organizację, zaczął pracę badawczo-rozwojowe nad słodkim sorgo, we wczesnych latach 70-tych XXw. Od tamtego czasu, zdołał wymyślić wiele produktów, które mogą być produkowane z tej rośliny.
Słodkie sorgo to jedyna roślina, która zapewnia ziarna oraz łodygę, które nadają się do produkcji cukru, alkoholu (wykorzystywanego jako alternatywne źródła energii), syropu, jaggerów, paszy, oraz nadaje się na opał, ściółkę, zadaszenie, opłotowanie, papier oraz do żucia.
Prace badawcze nad sorgo polegały na krzyżowanie. To selekcjonowanie było przeprowadzane pomiędzy liniami roślin z wysokimi łodygami, wysoką zawartością soków i wartościami retencji soczystości w łodydze po dojrzeniu ziarna, z liniami dającymi dużą ilość perłowo-białych ziaren jako zapylacze. To dało efekt różnorodności w produkcji słodkiego sorgo, co dało możliwość uzyskania wysokich liczby ziaren dobrej jakości, oraz łodyg z wysoką zawartością cukru.
Produkowanie alkoholu jako substytut paliwa (alternatywne źródła energii) do gotowania i spalania
38m2 kolektorów cieplnych w połączeniu z pojemnikiem na gorącą wodę o pojemności 2150 litrów zostało ustawione na terenie NARI w późnych latach 80-tych, aby przemienić sok z słodkiego sorgo w alkohol.
Prawdopodobnie był to pierwszy słonecznie napędzany zakład dystylacji alkoholu na świecie, mówi Dr Rajvanshi.
Główną rośliną używaną do produkcji alkoholu w Indiach jest trzcina cukrowa. Jest to 18-miesięczna roślina i pochłania duże ilości wody. Pomysłem było użycie alternatywnej rośliny, która rośnie krócej i używa mniej wody i nawozu – dr Rajvanshi.
Słodkie sorgo jest natomiast czteromiesięczną rośliną i używa 40 procent mniej wody niż trzcina cukrowa.
Aby dało się funkcjonować na alkoholu produkowanym z soku rośliny, stworzony została wielopaliwowa lampa ‘Noorie.’
Jej pobór paliwa jest o wiele mniejszy niż standardowej lampy na naftę. Wytwarza przy tym światło równe 100W żarówce.
Jeszcze jednym produktem utworzonym w NARI jest ‘Lanstove,’ który nie tylko daje światło, ale również może być wykorzystany jako piecyk.
Z łatwością ugotuje 100g ryżu i soczewicy i 100g warzyw w 60 minut i wymaga 90g/h etanolu.
NARI stworzyło również piecyk etanolowy napędzany etanolem o niskiej koncentracji (50% etanol/woda). Piecyk zrobiony jest z nierdzewnej stali, a komora palna pozwala na ewaporacje strumienia alkoholu/wody w celu skraplania
Jeszcze jedną interesującą zaletą piecyka jest to, że nie wydala on dymu ani zapachu, podczas użycia. Jest również bardzo cichy i ma kontrolkę płomienia jak typowy LPG.
Alkohol o niskiej koncentracji może być w bardzo prosty sposób wyprodukowany w wiejskich rejonach dzięki prostej jednostce destylacyjnej, zawierającej system ewaporacyjny,” mówi dr Rajvanshi
Z uwagi na to, że prawo w Indiach nie zezwala na produkcje alkoholu w celu gotowania, technologie nie mogły być zastosowane w Indiach i zostały sprzedane firmie w Indonezji.
Nie tylko alternatywne źródła energii – sorgo – syrop o wielu zastosowaniach
Kolejnym niesamowitym produktem słodkiego sorgo jest pyszny syrop, który produkowany jest poprzez ugotowanie soku z łodygi rośliny. Sok jest dalej przetwarzany i może zostać wykorzystany jako substytut miodu. Jak widzimy sorgo ma inne zastosowania, to nie tylko alternatywne źródła energii.
Może być też pastą na chleb, może być dodany do naleśników, sałatek, jako dressing, lub użyty jako polewa do lodów.
Jadam go na śniadanie od lat i jest bardzo zdrowy. Najlepsze jest to, że nie psuje się szybko, więc może być przechowywany dłuższy czas – mówi Dr Rajvanshi
Przetestowany na rynku pod marką “Madhura”, syrop ujawnił wartości przeciwutleniające, zwiększając swoją wartość medyczną.
NARI sprzedało 4 – 5 ton syropu na świecie w ciągu 15-20 lat.
Papier dobrej jakości również z sorgo
Często części roślin są po prostu wyrzucane i nie mogą być wykorzystane do niczego więcej. Natomiast miazga słodkiego sorgo może być wykorzystana to produkcji dobrego papieru. Jest to zatem niezależna możliwość wykorzystania odpadów powstałych po uprzednim wytworzeniu soku pod kątem destylacji w alkohol – lokalne alternatywne źródła energii.
Brak surowców leśnych i niezorganizowany recykling w Indiach są powodem utylizacji resztek rośliny.
Próbki resztek sorgo zostały wysłane do jednostki produkującej papier i NARI otrzymały pozytywne recenzje. Pozostałości mogą być również wykorzystane jako pasza dla zwierząt.
Słodkie sorgo może być wykorzystane do produkcji jedzenia, karmy oraz wybranych produktów przemysłowych, które są ważne w rozwijających się krajach. Pełne wykorzystanie wszystkich elementów rośliny sorgo, w produkcji, przyniosłaby wiele korzyści pieniężnych dla rolników, dając im zachętę do zwiększenia produkcji mówi dr Rajvanshi
Sorgo ma wielki potencjał i wypadłoby bardzo korzystnie, gdyby mieszkańcy zrobili krok aby ten potencjał wykorzystać.
Doktor Rajvanshi o początkach swojej pracy
Doktor wspomina, że gdy zaczynali prace badawcze byli pionierami w sprowadzeniu tej rośliny do Indii, w latach 70-tych. Już wtedy wierzył, że roślina ta jest świetna i gdyby była zutylizowana w całości, pomogłaby rolnikom.
Wierzy również, że jeżeli ktoś ma chęci, wszystko może zostać osiągnięte, nawet przy małych możliwościach.
Kiedy zacząłem pracę w NARI, nakierowaną na alternatywne źródła energii, trudno było skontaktować się z kimś poza jednostką i często musiałem jeździć do Pune, aby wykonać telefon.
Jeżeli postęp jest możliwy przy tak małych możliwościach, to teraz możemy tworzyć prawdziwe cuda – wspomina doktor
O pracy doktora możesz przeczytać w darmowym e-book’u “Romance of Innovation“
Aby dowiedzieć się więcej na temat technologii takich jak ‘Lanstove’ lub ‘Elektryczne Riksze’ skontaktuj się z dr Rajvanshi przez e-mail: nariphaltan@gmail.com
Serdeczne podziękowania dla ”The Better India” za możliwość skorzystania z materiału
Tłumaczenie: Natalia Gryskowska
zobacz też: OZE w domu