Staw kąpielowy – naturalny biobasen

Staw kąpielowy czyli biobasen – czy warto ?

Staw kąpielowy lub biobasen obok domu lub w ogrodzie to najnowszy trend w architekturze krajobrazu oraz w sposobie spędzania czasu wolnego możliwie blisko Natury. .

Tego typu stawy kąpielowe (biobaseny) wykonane są wyłącznie z naturalnych materiałów. Oferują przyjemną kąpiel w słodkiej wodzie, naturalnie filtrowanej wodzie oraz w otoczeniu o działaniu relaksującym i terapeutycznym.

staw kapielowy biobasen
Foto: Amgasiorowski, licencja: (CC BY-SA 3.0)

Coraz więcej osób odchodzi od stylu życia ściśle związanego ze sztucznymi materiałami i chemikaliami, które zwykle towarzyszyły naszemu życiu.

Biobasen bez chemii czyli oczyszczanie wody w stawie kąpielowym

Dziś zaprojektowano wiele stawów kąpielowych, które do oczyszczania wody nie wymagają chloru czy ozonu, ale żywych roślin. Obudowa takiego biobasenu nie jest klasycznym sztucznym błękitnym tworzywem czy też betonem i jeśli dotkniesz krawędzi w wodzie, nie poczujesz zimnego betonu. Są to fito-oczyszczane biobaseny, które są w stanie same się czyścić, to znaczy, że nie potrzebują produktów chemicznych do utrzymania czystości. Do oczyszczania biobasenu (fito biodepuration) wykorzystywane są rośliny dotleniające i oczyszczające, a także specyficzne substraty zdolne do tworzenia naturalnego natlenienia poprzez wykorzystane mikroorganizmy.

Filtracja roślin wodnych

Efekt oczyszczania wody osiąga się to poprzez biologiczną filtrację roślin wodnych, które oczyszczają wodę i wykorzystują zebrane substancje dla swojego wzrostu. Staw kąpielowy jest planowany tak, że oprócz części oczyszczającej istnieje część, w której można pływać czy nurkować, która tworzy cały zbiornik wodny, ograniczony jedynie dnem. W ten sposób woda jest zawsze krystalicznie czysta.

biobasen
foto: Enricoslasheric ; licencja: (CC BY 3.0)

Biobasen to najbardziej zaawansowana technologia w architekturze i projektowaniu ogrodowym. Basen jest całkowicie naturalny, w rzeczywistości zbudowany jest z materiałów ekologicznych w taki sposób, że zapewnia nam relaks w słodkiej, czystej wodzie.

Dwie strefy biobasenu

Ten rodzaj fito-oczyszczanych stawów – basenów jest zawsze podzielony na dwa różne obszary: jedna przeznaczona do kąpieli, a druga przeznaczona dla roślin.

Obie strefy zabezpieczone są przed wyciekami wody przez wodoodporną płachtę ukrytą pod dnem. Strefa kąpieliska nie zawiera roślin wodnych, ale na tym obszarze następuje ostateczne natlenienie wody. Z drugiej strony powierzchnia właściwa dla roślin wodnych powinna wynosić minimum około 30% całkowitej wielkości naszego stawu, a najlepiej aby była większa niż powierzchnia kąpieliska.

W ten sposób woda przepływa z jednego obszaru do drugiego. Tu można zaplanować nawet mały wodospad, który pozwala na lepsze dotlenienie wody. Ważne jest, aby w strefie między tymi dwoma obszarami znajdowały się płytkie peryferyjne obszary wody, które pomagają w regeneracji wody. Uzupełnieniem systemu jest pompa cyrkulacyjna, która jest niezbędna do cyrkulacji wody w zamkniętym środowisku.

Zalety stawów kąpielowych

Innowacyjny basen biologiczny jest niewątpliwie realną alternatywą dla tradycyjnych basenów czy stawów z aparaturą oczyszczająca wodę. Różni się od nich naturalnym wkładem – materiały do budowy i rośliny do filtracji – którymi się wyróżnia i charakteryzuje. Tym sposobem otrzymujemy wspaniały wizualnie i przyjazny dla środowiska efekt. Tak więc korzyści z fito-oczyszczanego basenu jest wiele:

  • idealna integracja z otoczeniem, aby wyglądały jak najbardziej naturalnie.
  • biobasenu nie trzeba przykrywać w chłodne miesiące, dlatego zawsze stanowi element dekoracyjny.
  • jest zdrowy i nieszkodliwy dla środowiska i żywych organizmów, zarówno flory, jak i fauny.
  • basen naturalny (jako staw) można również zbudować w tych miejscach, w których istnieją ograniczenie środowiskowe, które nie pozwalają na budowę normalnych basenów.
  • wszystkie materiały użyte do jego budowy są naturalne i przyjazne dla środowiska.
  • kąpiel jest możliwa o każdej porze roku, oczywiście zawsze biorąc pod uwagę twoja własną wytrzymałość na zimno 🙂

Dlatego takie kąpieliska są idealne dla tych, którzy kochają i szanują przyrodę, ponieważ oprócz tego, że służą do kąpieli, są prawdziwym ekosystemem z własną florą i fauną, z kręgiem roślin wodnych. Mówiąc w skrócie miejscem pełnym życia , terapeutycznym i szczególnie relaksującym dla ludzi przyzwyczajonych do funkcjonowania w “miejskiej dżungli”.

Kąpiel w fito-basenie jest jak kąpiel w prawdziwym stawie, pełna odczuwania przyjemności z czystej wody bez dokuczliwego zapachu chloru czy innych środków dezynfekujących wodę.

Nowoczesny staw kąpielowy czyli nasza oaza

Baseny naturalne to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą stworzyć oazę spokoju i relaksu w swoim całkowicie ekologicznym i zrównoważonym ogrodzie. Ponieważ dla wybudowania takiego stawu wykorzystywane są wyłącznie naturalne materiały. Jego konstrukcja jest zwykle taka sama dla każdego basenu biologicznego.

Oczywiście teren wokół basenu możesz zaaranżować dowolnie, pamiętając jednak by nie tworzyć sztucznej, wyraźnej bariery pomiędzy stawem kąpielowym a otaczającym go terenem. Gdy uszanujesz ten warunek staw pozostanie naturalny. Przy tym koszt budowy basenu naturalnego jest zazwyczaj podobny jak jak basenu tradycyjnego, jednak koszty utrzymania i eksploatacji są znacznie niższe.

staw kapielowy zjezdzalnia
zjeżdżalnia dla dzieci na podmiejskim stawie kąpielowym (Niemcy)

opracowano na podstawie: JardineriaOn, licencja: CC BY-NC-SA 2.5 ESDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy + szesnaście =