Wyspy słoneczne. W pogoni za słońcem, aby poprawić technologię fotowoltaiczną.
Dwie szwajcarskie firmy połączyły siły, aby zbudować trzy “wyspy słoneczne”, każda ze 100 paneli fotowoltaicznych nad jeziorem Neuchatel w Szwajcarii.
Te wyspy pływające – wykonane są przez dwie firmy w branży fotowoltaicznej, specjalistów i Viteos Nolaris – mierzą 25 metrów średnicy, i będą wykorzystywane jako laboratorium do testowania technologii skoncentrowanej energii słonecznej (CSP) .
Powierzchnia CSP skupia światło słoneczne w systemie kocioł do wytwarzania pary, która jest przesyłana przez rurociąg do bazy do ziemi, gdzie są nią napędzane turbiny parowe, które wytwarzają energię.
Historia: ewolucja słoneczna
Każdy ze 100 paneli słonecznych na wyspach jest umieszczony z nachyleniem 45 ° C. Cała wyspa może obracać się w kierunku słońca o 220 stopni w celu zoptymalizowania ilości energii słonecznej .
Pomysłodawcą jest szwajcarski naukowiec Thomas Hinderling, który pracując od 2008 roku nad wyspami –wie ,że może osiągnąć wyspy słoneczne o powierzchni kilku kilometrów kwadratowych mogących produkować setki megawatów przy stosunkowo niskich kosztach. Dobrze się składa, bo…
W tym czasie również Thomas Hinderling będąc prezesem Centro Suisse d’Electronique et de Microtechnique (CSEM) otrzymuje dofinansowanie z ZEA (Zjednoczone Emiraty Arabskie), aby osiągnąć swoje ambicje.
Prototyp słoneczna wyspa powstaje w 2009 roku w rejonie Abu Dhabi. W 2010 Hinderling opuszcza CSEM do uruchomienia firmy-Laboratorium – Nolaris .
Pomysł trzy ”wyspy słoneczne ” rozpoczyna się w sierpniu 2013 roku, a prototyp trzech pływających warsztatów ma przetestować możliwości technologii i infrastruktury niezbędnej do zasilania z lądu. Będą one zakotwiczone na brzegu jeziora w pobliżu oczyszczalni Neuchâtel, z dala od pływaków i żeglarzy.
Podobna inicjatywa ma miejsce wWielkiej Brytanii – zaproponowano koncepcję “lilii wodnych” energii słonecznej, które mogą być wprowadzone do eksploatacji w obrębie dopływów nieużywanych kanałów, rzek do dostarczania energii do obszarów otaczających.
Głównym celem wysp słonecznych Neuchâtel jest nie tylko służenie do przechowywania energii, ale przede wszystkim okreslenie jakie są możliwe ulepszenia d tej technologii z punktu widzenia mechanicznego i badania wpływu wilgotności powietrza, wiatru, fal i erozji, zimna na panele słoneczne.
Szacuje się, że w ciągu 10 lat będzie gromadzone 80 mln kWh więcej energii.
Tekst oryginalny:Mariangela Martellotta i licencja (CC BY-NC-ND 4.0 )