Białowieskie żubry na żywo.

żubry online

Rozpoczął się czwarty sezon oglądania białowieskich żubrów! Dla miłośników śledzenia życia króla puszczy przygotowano niespodzianki.

Po raz pierwszy odkąd rozpoczął się projekt „Żubry Online” istnieje możliwość nie tylko oglądania, ale także posłuchania, co się dzieje na żubrzej polanie położonej na północnym skraju Puszczy Białowieskiej.

Fani przede wszystkim mogą usłyszeć śpiew ptaków, które licznie przylatują do wywieszonych kulek z ziarna. Najczęściej do karmika zaglądają różne gatunki sikorek, mazurki, sójki a nawet dzięcioły. Nierzadkimi gośćmi są także krogulce i jastrzębie.
Kolejną nowością tegorocznego sezonu jest zamontowanie reflektorów podczerwieni o dużej mocy. To w żaden sposób nie wpływa na zachowanie i dobowy rytm życia zwierzęta, ponieważ one nie dostrzegają tego światła. Natomiast widzom daje możliwość oglądania – po zmroku – obrazu z 75 proc. powierzchni polany.

A jest na co popatrzeć. Codziennie na tę najbardziej znaną w Polsce polanę przychodzi kilkadziesiąt żubrów. Zdarza się, w tym samym czasie przy paśniku jest nawet kilkanaście osobników. Oprócz dorosłych zwierząt są także trzy tegoroczne cielaki. Ze swoimi matkami pozostaną do przyszłego roku. Wtedy młode samce zaczną samotną wędrówkę, natomiast samice mogą pozostać w stadzie.
W kolejce do paśnika z przysmakami, czyli sianem i sianokiszonką, ustawiają się również inne zwierzęta: łosie, sarny czy dziki. Widzowie mogą także zobaczyć przemykające lisy. W ubiegłych latach na polanę przychodziły również duże drapieżniki, czyli rysie i wilki. Mamy nadzieję, że w tym sezonie również zajrzą na polanę.

żubry online 2

Żubry są obserwowane nie tylko online. Ich fani mogą poznać ciekawostki z ich życia na profilu Żubry online. Obecnie zgromadził on już ponad 88 tys. fanów. Jest to największy do tej pory profil prowadzony przez Lasy Państwowe. Oprócz fanów z Polski, na stronie są zarejestrowani także miłośnicy z Czech, Słowacji, Anglii, Portugalii, Stanów Zjednoczonych a nawet z Meksyku.
Jednak szczyt oglądalności reality show z udziałem żubrów, saren i dzików dopiero przed nami. Szczególną popularność w poprzednich sezonach transmisja zdobyła wśród studentów, którzy uznali obserwowanie żubrów za doskonały sposób na poradzenie sobie ze stresem podczas zimowej sesji egzaminacyjnej.

Według danych Google Analytics w czasie największej popularności liczba odsłon sięga 15-20 tys. dziennie.
Inspiracją dla zimowej transmisji był sukces podobnego projektu „Bieliki Online”, dzięki któremu internauci mogli śledzić losy rodziny orłów bielików. Od dwóch sezonów miłośnicy przyrody mogą obserwować parę rybołowów, która od kilku lat gniazduje na terenie Nadleśnictwa Lipka.

Białowieskie żubry na żywo, w transmisji Lasów Państwowych:

http://www.lasy.gov.pl/informacje/kampanie_i_akcje/zubryonline

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czternaście − 2 =