Budynek jednorodzinny plusenergetyczny
Spis treści
W Bułgarii powstał interesujący budynek jednorodzinny
Ten budynek rodzinny to dom pasywny, położony w Delta Hill, w pobliżu miejscowości Kladnica, na południowych zboczach masywu górskiego Witosza, w bardzo malowniczej okolicy.
Zdobyte doświadczenie zespołu Studio APXE przyczyniło, w przypadku tego domu, do najbardziej znaczącego sukcesu.
Bułgarscy projektanci stanęli przed wyzwaniem, którym było zmieścić dużej skali jednokondygnacyjny budynek jednorodzinny w zielonym krajobrazie, tak by nie wnosić do niego zbędnych czy obcych form.
W wolnostojącym budynku powierzchnie mieszkalne oddzielono od garażu i pomieszczeń zimnych.
To rozwiązuje wiele problemów technologicznych i energetycznych z występowaniem zewnętrznych mostków termicznych.
Obszerny garaż znajduje się na poziomie ulicy, został wykuty w skale i budynek jednorodzinny znajduje się częściowo nad nim.
Budynek jednorodzinny został zbudowany z lekkiej konstrukcji nośnej, o charakterze ekologicznym.
Tylko fundamenty, ramy nośne i dach garażu wykonane są z betonu zbrojonego.
Wszystko jest zaprojektowane z lekkich konstrukcji stalowych i drewnianych, co obniża ciężar konstrukcji oraz budżet.
Laminowane drewniane belki i kolumny pergoli, z zabudowaną ochronę przeciwsłoneczną nadają budynkowi wygląd.
Standard domu pasywnego
Budynek jednorodzinny jest zaprojektowany zgodnie ze standardem domu pasywnego.
Oto parametry energetyczne obliczone PHPP (Passive House Planning Package):
- Specyficzne zapotrzebowanie na energię ogrzewania jest 12 kWh / m2 rocznie (dop.redakcji – wg Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE) zużycie energii w Polsce jest na poziomie około 120 do 300 kWh / m2 rocznie, podczas gdy w rozwiniętych państwach zachodnich jest to 50 KWh /m2)
- Zapotrzebowanie na energię podstawową, do wszystkich celów wynosi 38 kWh / m2 rocznie. Jest ona znacznie mniejsza niż maksymalna dopuszczalna wartość dla domu pasywnego 120 kWh / m2 rocznie. Osiągnięto tę wartość przez zastąpienie źródła ciepła jednym na biomasę, co stanowi kolejny wkład do zielonej koncepcji budynku, z uwagi na zmniejszenie współczynnika dla ilości energii pierwotnej (Ep);
- Doskonała szczelność – poziom wynikający z testu dmuchawy drzwi n50: 0,13 h-1 na wstępny i 0,19 h-1 w końcowym teście. (Setki szczegółów zostały zaprojektowane w czasie budowy w celu uzyskania zadowalających wyników poniżej wymaganych 0,6 h-1 dla domu pasywnego);
- Dom nie wymaga chłodzenia latem.
Jak udało się osiągnąć te wyniki w projektowaniu ?
Dzięki doskonałej izolacji, zoptymalizowanemu kompaktowemu rozmiarowi i starannemu przeszkleniu, ochronie przeciwsłonecznej, zmniejszeniu lub braku mostków termicznych, innowacyjnym pozyskiwaniu energii elektrycznej i oświetleniu, a wreszcie – systemie wentylacji z odzyskiem ciepła o najwyższych właściwościach.
Dom generuje więcej energii niż zużywa rocznie
To sprawia, że budynek jednorodzinny jest nie tylko zeroenergetyczny, ale plusnergetyczny !
Cel ten zostanie osiągnięty poprzez zainstalowane na dachu 50 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 12,25 kWp (dop.redakcji – Wp to wat peak – moc szczytowa modułu fotowoltaicznego w Standardowych Warunkach Badania)
Panele będą zasilać stację akumulatorów w domu, co pozwala generować energii do wykorzystania w codziennym użytkowaniu domowym a nadwyżki, w miesiącach letnich, sprzedawać za pośrednictwem sieci.
Istnieje również 12 sztuk kolektorów słonecznych, które będą głównie ogrzewać basen w lecie, natomiast w okresie zimowym będzie wspomagać system grzewczy.
Koszt ekodomu: 953 euro / m2
Szacowany budżet na budowę wynosi 953 € / m2, co jest kolejnym sukcesem, mając na uwadze wysoką jakość materiałów i systemów budowlanych.
Podczas budowy uzyskano zoptymalizowane i zmniejszone koszty poprzez lepsze zarządzanie procesami.
Dodatkowe inwestycje, aby uzyskać “normę” domu pasywnego obliczane są na 5,93% od ogólnych kosztów budowy, a ponadto aby osiągnąć dodatni bilans energii (dom plusenergetyczny) – 9,24% od ogólnych kosztów budowy.
Efekt ? Komfortowy dom
Piękny i komfortowy budynek jednorodzinny, który zapewnia radość i komfort mieszkańcom, świeże powietrze wewnątrz, bardzo tanią i łatwą obsługę.
To niezawodny i naprawdę wygodny dom spełniający najbardziej zaawansowane międzynarodowe standardy ochrony środowiska.
Dom Plus Energetyczny w Kladnicy otrzymał nagrodę: Isover Energy Efficiency Best of Awards.
Tekst i fotografie oparto na materiałach Studio APXE (Bułgaria), licencja: CC BY-NC-ND 2.5 BG;
zobacz też: Biologia budynku – 25 wskazówek