Wymarzony domek drewniany zbudowali sobie sami

Mieli wybór domek drewniany albo kredyt hipoteczny na lata

Wybrali domek drewniany. Ale nie było łatwo, bo:

 • .. zabierz dziecko, jeszcze niemowlaka na plac budowy..
 • zaprzyjaźnij się z obfitą porcją błota, łączącą się z sześcioma tygodniami walijskiego deszczu, podczas gdy stale mieszkasz pod namiotem,
 • w blasku świec bez łazienki lub energii elektrycznej na okres trzech miesięcy.
 • z dużą ilością ślimaków u góry..

Wynikiem tego wysiłku jest piękny, wbudowany w skarpę domek drewniany, pełen ciepła i zdrowia za około 3000 funtów.

Posiadanie dzieci jest główną motywacją do zakupu domu.

Kombinacja opieki nad dziećmi wraz ze wymagającymi płatnościami hipotecznymi, w dzisiejszych czasach…. i mamy gotowy przepis na stres.

Następnie dodamy do tego troskę o toksyczne materiały, które są nieodłączne w większości budynków i narażają Twoje dzieci na ich działanie; i mamy wręcz mieszankę przerażenia.

Te wszystkie opcje jakie nasza rodzina napotkała zanim zdecydowała się żyć po swojemu i zejść z przetartego szlaku.

Decyzja – budujemy domek drewniany całoroczny

Niektóre doświadczenia z przeszłości, dużo czytania i wiary w siebie dały nam odwagę do naszego przekonania, że chcemy zbudować nasz własny dom, w naturalnym otoczeniu.

Mając to na uwadze, mój mąż i ja zdecydowaliśmy się budować dla siebie, coś co można nazwać eko-domem, wszędzie tam, gdzie pojawią się możliwości.

Jeden wybór prowadził nas doprowadził do kolejnego. Patrząc wstecz, był czas stresu i wyczerpania, ale na pewno nie ma żalu a jest mnóstwo satysfakcji.

Początkowo nie mieliśmy kapitału i postanowiliśmy zdecydować się być rodzicami w pełnym wymiarze czasu, gdy nasze dzieci były małe.

Jak docenisz bycie mamą na pełny etat oraz w niepełnym wymiarze czasu bycie ojcem, gdzie dochód jest niski, około 5000 funtów rocznie.

Nie było więc hipotecznych opcji i perspektywa wynajmu wydawała się ponura.

Opatrzność nam sprzyjała.

Pewien właściciel ziemi zaoferował nam szansę, aby przenieść się do jego lasu w zachodniej Walii i zbudować domek drewniany, nasz własny eko-dom.

Nie było formalnego zabezpieczenia lub długotrwałej własności, ale było 2,000 funtów dostępnych na materiały, więc przystaliśmy na pomysł bez wahania.

Plan – powstaje domek drewniany na działkę w lesie

Dzisiaj więc jesteśmy tu.

Widać ze zdjęć że nasz dom jest niezwykły, a estetyka przekonuje wielu ludzi i być może porusza coś w nas.

Mamy nadzieję, że ten artykuł da Wam pewność siebie, zainspiruje i da informacje każdemu do podjęcia podobnego projektu, a nawet po prostu pokaże, że tam, gdzie jest wola, tam jest też droga.

Wiele osób pyta, jak udało nam się zbudować dom, gdy mieszkaliśmy w namiocie bez podstawowych środków ?

Jako mama, a nie budowlańcy w pełnym wymiarze czasu (mój mąż i ojciec), mogę zapewnić o kilku rzeczach. Mamusie niepokoiły się o pranie.

Tatusiowie budowali cały dzień, a potem opiekowali się mamą. Dzieci bawiły się na zewnątrz w nieskończoność nawet, gdy padał deszcz.

Mamusie pragnęły przytulnych kawiarni i częstych wycieczek do ciepłych miejsc z czystymi toaletami.

Dzieci zbierały pod kamieniami owady, żołędzie, symulowały koparki. Tatusiowie budowali domek drewniany i opiekowali się rodziną w godzinach wieczornych, gdy nie byli całkowicie wyczerpani.

Dzieci widziały materiały, obserwowały proces budowy i dostrzegały dużo powiązań; widziały że ich rodzice są skuteczni.

Mamusie zmywały tęskniąc za pomieszczeniami gospodarczymi wyłożonymi kafelkami, nauczyły się ignorować błoto i odpierać ślimaki.

Tatusiowie budowali, pocieszali mamy, czytali dzieciom historie na dobranoc i robili błotniste ślady na pościeli.

Pewnego dnia otrzymujesz domek drewniany….

Chcieli mieć zdrowy drewniany domek na działkę, bez chemii

Jeśli budowa Cię zniechęca, bardziej poważne problemy dostarczają impulsu do zrobienia drewnianego eko-budynku.

Nowoczesne materiały budowlane, głównie cement i izolacje, znacznie przyczyniają się do emisji dwutlenku węgla i zanieczyszczeń wody, gleby i powietrza, choć często w innych krajach.

Bardziej niepokojąco – to wyposażenie wnętrz i elementy wykończenia wnętrz stanowią zazwyczaj w naszych domach podstawowe zanieczyszczenia i jesteśmy na nie narażeni o wiele bardziej, niż na emisje z fabryk.

 • związki fluorowęglowe w ognioodpornych materiałach lub impregnatach przenikają prawie wszystko wśród czego żyjemy;
 • toksyczne substancje chemiczne, takie jak bisfenol A są powszechne w farbach i lakierach;
 • polichlorek winylu (PCV) – występuje w oknach, drzwiach, kuchniach i tak dalej zanieczyszczając nasze powietrze i dewastują środowisko.

Są one produkowane i udokumentowane jako szkodliwe dla życia ludzi i roślin oraz jako środki mogące wpływać na ryzyko raka.

Niektóre z nich są wycofywane po latach, z opóźnieniem, ale co z ich dotychczasowym wpływem na nasz świat i na nas samych ?

Nie mam na to odpowiedzi z wyjątkiem wyboru naturalnych materiałów, kiedy jestem przekonany, że koszt nie musi być czynnikiem uniemożliwiającym takie działanie.

Satysfakcja – powstał naturalny domek drewniany jak u Hobbitów

Czego wymaga domek drewniany, który powstał z błota, towarzystwa ślimaków, wysiłku fizycznego, w trzy miesiące ?

 • wykop pod fundament był kopany starą koparką do wymaganej głębokości. To trwało kilka tygodni, przerywane było ciągłym odciąganiem mężczyzn do wspaniałych plaż zachodniej Walii.
 • kamienny mur fundamentowy został zbudowany na obwodzie, a kamień był pozyskiwany z wykopu (ziemia była kamienista) i za darmo.
domek drewniany fundament
kamienny fundament przyszłego domku drewnianego
 • struktura konstrukcji była dębowa (nie cięto belek na krawędziaki czy na deski), a zatem bardzo silna. W naszym przypadku, wrzecionowate fragmenty dębu pozyskiwano z trzebieży – planowej wycinki wokół nas w lesie, drewno handlowo nieprzydatne ( z wyjątkiem – haniebnie – na opał, ogrodzenie …)  Wymagało to dużo dźwigania przez kilka dni.
domek drewniany konstrukcja
drewniana konstrukcja z naszego drewna
 • rady i konsultacje były konieczne jak zmontować konstrukcję, ale ta informacja jest łatwo dostępna od innych ludzi, którzy już wcześniej zbudowali okrągły drewniany domek.

Słoma ma ściany i dach

Osiem ton bel słomy przybyło ogromną ciężarówką (koszt £ 650) które zostały ułożone w promieniach słońca i zabezpieczone od deszczu, który rozpoczął się następnego dnia i trwał przez kilka tygodni.

domek drewniany sciany
bele słomy układane jako wypełnienie ścian i docinane piłą łańcuchową
 • bardzo szybko bele słomy były montowane w ścianach, zabezpieczone leszczynowymi kijami, pozostawiono odpowiednie luki dla okien. Wypełnianie ścian z beli słomy jest bardzo szybkie, łatwe i przyjemne.
 • ze względu na to że nasz drewniany domek jest owalny, bele wymagają uskoków do osiągnięcia odpowiedniej krzywizny.
 • dach jest serią warstw, aby osiągnąć izolację, wodoodporność i efekt wizualny – przy małej ilości gotówki.
 • na krokwiach ułożono arkusze z pyłu bawełnianego, następnie całe bele słomy, uszczelnione trzema warstwami tworzywa sztucznego i przykryte ziemią z oryginalnego wykopu pod fundament – taki dach otrzymał nasz domek drewniany.
 • pozostawiono w centrum dachu miejsce na świetlik.

Podłogi i okna

Podłogi i okna zostały zapewnione dzięki przypadkowemu odkryciu.

 • duże palety sosnowe z pobliskiej firmy, które miały zostać spalone, ułożono na belach słomy, szlifowano i polerowano z nietoksycznym olejem i woskiem. Kiedy smarujesz deski w tym samym pomieszczeniu w którym są dzieci, o 4,00 rano, jesteś zadowolony ze to tylko cytrusowe oleje i używasz czegoś innego niż produkty petrochemiczne.
 • od strony północnej nie mamy okna w przedniej części domu, ale zaprojektowaliśmy długość tylnej ściany tak by znajdowały się tam okna.

Finał budowy – wielka satysfakcja

W tym czasie byliśmy już wyczerpani. Ja ewakuowałam się z dziećmi do domku na wakacje na dwa tygodnie, aby uciec przed błotem, i śniegiem.

domek drewniany od frontu
prawie ukończony domek

Ojcowie pracowali przez całą dobę, aby domek drewniany nadawał się do zamieszkania, przerywając pracę tylko by jeść sardynki.

Czasami spali, ale zazwyczaj prowadzili budowę antresoli, montaż tylnych drzwi, kopanie dołów.

Ojcowie mogli być wtedy pomyleni nawet z yeti.

Tak więc w grudniu 2005 roku, po 16 tygodniach prac nasz domek drewniany był prawie gotowy, przenieśliśmy się tam, choć nie miał jeszcze drzwi, ale z ogromnym poczuciem satysfakcji, zwłaszcza, że nasz domek drewniany miał kilka rozwiązań Eko:

 • kominek na drewno do ogrzewania – w okolicy jest dostępne drewno – odnawialny i lokalnie obfity materiał opałowy,
 • przewód kominowy przechodzi przez dużą bryłę kamienia / gipsu (działa jak akumulator ciepła), aby zatrzymać i powoli uwolnić ciepło,
 • chłodzenie zapewnia powietrze wpadające pod ziemią, przez fundamenty,
 • świetlik w dachu zapewnia naturalne światło,
 • panele fotowoltaiczne dają energię  do oświetlenia, muzyki i komputerów,
 • tynki wapienne są tanie, dobre będą też tynki z gliny,
 • woda spływa grawitacyjnie z pobliskiego źródła,
 • kompostowa toaleta,
 • woda z dachu zbiera się w stawie dla potrzeb nawadniania ogrodu.
domek drewniany hobbitowy 1
wnętrze domu, widoczny kominek

Z końcem budowy nadszedł czas by dokonać zmian w naszym stylu życia i konsumpcji.

Szukasz inspiracji ?

Istnieje wiele projektów, których efektem jest jakże oczekiwany, rodzinny domek drewniany. W Wielkiej Brytanii i Irlandii jest mnóstwo zasobów w celu wspierania eko budownictwa, linki do nich można znaleźć na stronie internetowej: Being Somewhere

Jeśli ta historia zainspirowała Cie, przyjedź i pomóż nam budować kolejne wspanialsze domy w przyszłym roku!

Czując się bezsilnym w obliczu problemów środowiskowych i społecznych jest je łatwiej pokonać niż możemy sobie wyobrazić, tworząc jasne intencje naszych ideałów.

Ich realizacja, nie zawsze jest prosta, ale z naszego doświadczenia wiemy że jest bardziej satysfakcjonująca niż zwykły biznes.

Dla spokoju ducha i przyszłości którą pozostawimy po sobie dzieciom, zróbmy pracę najlepiej jak potrafimy.

Bazując na swoich doświadczeniach Simon i Jasmine Dale pomogli innym budować podobne domy w społeczności Lamma — pierwszej ekowiosce w kraju, gdzie i sami zamieszkami budując kolejny drewniany domek hobbitowski !

film trwa 2min 45sek – jest w nim kilka interesujących ujęć wnętrza domu, poznajemy też gospodarzy Simon’a i Jasmine Dale

w oparciu o: Simon & Jasmine Dale lic. CC BY-SA 3.0


Jeżeli nas lubisz, czytasz i chcesz, aby Ekogazeta.eu się rozwijała to rozważ wsparcie nas darowizną


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 + dwa =