Co to jest smog – problem

Co to jest smog – czym oddychamy ?

Co to jest smog i jak działa na środowisko oraz nasze zdrowie ?

Jak wynika z danych Europejskiej Agencji Środowiska (EAŚ), z powodu przekraczania norm emisji pyłu zawieszonego PM2,5 przedwcześnie umiera w Polsce ponad 46 tys. osób rocznie, a kolejne ponad 3 tys. umiera w efekcie zanieczyszczenia dwutlenkiem azotu oraz ozonem. Europejskiej Agencji Środowiska sugeruje ponadto, że zanieczyszczenie powietrza mogło zwiększyć wskaźnik śmiertelności na Covid-19.

smog 2
co to jest smog – można przekonać się o widok o zmierzchu

Aby mieć punkt odniesienia, warto wskazać, że w roku 2019 (przed- covidowym) zmarło w Polsce, na raka blisko 110tys osób. To pokazuje jaka tragiczna jest odpowiedź na postawione pytanie: co to jest smog 🙁

Polska, obok Bułgarii, ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej.

Ciekawostki o smogu

Ze względu na skład chemiczny oraz czas i miejsce występowania – odpowiadając na pytanie co to jest smog – mamy dwa rodzaje smogu:

  • smog kwaśny, zwany też londyńskim – pojawia się w okresie od listopada do marca, w regionach, gdzie domy są ogrzewane przez spalanie węgla i innych paliw stałych, w piecach o niskiej klasie efektywności spalania. W jego skład wchodzą szkodliwe substancje takie jak dwutlenki siarki, tlenki azoty, sadza czy pyły. Ten rodzaj smogu występuje w Polsce w sezonie grzewczym, na obszarach, gdzie źródłem spalania są piece tzw. pozaklasowe, o niskiej efektywności, a jeszcze częściej spalanie odpadów czy węgla o niskiej jakości.
smog 3
spalanie odpadów i mamy odpowiedź na kwestię co to jest smog
  • smog utleniający zwany typem Los Angeles, tworzy się w miesiącach letnich, w słoneczne, bezwietrzne dni, gdy temperatura powietrza sięga 25 – 35°C, ciśnienie atmosferyczne jest wysokie, a na ulicach panuje duży ruch uliczny. Charakterystyczny jest dla wielkich miast, zwłaszcza tak zlokalizowanych, ze brak tam naturalnego przewiewu i z zasady tez odpowiednio wielkich obszarów zielony. Wysterkuje np: w mieście Meksyk (Meksyk), Ateny (Grecja), Tokio (Japonia), Rzym (Włochy). W Polsce w Krakowie, Warszawie czy Łodzi. W takich warunkach dochodzi tam do reakcji, gdzie z tlenków węgla, azotu i węglowodorów powstają azotany nadtlenku acetylu, aldehydy i ozon.
co to jest smog – odpowiedź widoczna w Krakowie – luty 2021r – widok z drona

Osoby, które spalają odpady łamią prawo dotyczące ochrony środowiska i zagrożeń epidemiologicznych oraz przepisy przeciw pożarowe. Za spalenie odpadów w instalacjach grzewczych lub na wolnym powietrzu grozi mandat w wysokości do 500 zł lub grzywna do 5000 zł, gdy sprawa trafi do sądu.

Kominy, w wyniku palenia śmieciami często zapychają się sadzą, co może skończyć się dla domowników zaczadzeniem oraz zapaleniem przewodu kominowego. Spalanie śmieci w domowych piecach centralnego ogrzewania powoduje rozprzestrzenianie do powietrza oprócz pyłu także rakotwórczych dioksyn.

Ludzie, którzy palą w piecach złej jakości węglem, mułem i odpadami nie oszczędzają żadnych pieniędzy, mimo, że tym się kierują. Trują siebie i najbliższych, zanieczyszczają glebę i wodę, degradują środowisko, w którym żyją.

Skutki smogu

Obok wspomnianego na wspomnianego na wstępie nadmiaru zgonów (skrócenie życia) skutki smogu maja ujemny wpływ na nasze zdrowie:

  • to niedotleniona krew,
  • gorsze samopoczucie,
  • mniej energii,
  • więcej chorób układu oddechowego i krwionośnego.

Ale skutki smogu dotyczą też środowiska

  • to niezdrowa gleba, na której uprawiamy warzywa i zboże
  • zatrute środowisko naturalne, w którym żyjemy

Czy Polacy mają świadomość tego co to jest smog i jakie są skutki smogu ?

jak chronimy sie przed smogiem
str.9 – Komunikat z badań nr 41/2021 CBOS

Przecież jakość powietrza na wielkich obszarach Polski jest bardzo słaba – przekracza normy.

Jakość powietrza w Polsce

Smog jak zapobiegać

Tym niemniej cieszy, że rośnie liczba osób (patrz powyżej badanie CBOS), które stosują rośliny oczyszczające powietrze w domu.

To oprócz wymiany pieca, czy stosowania paliw lepszej jakości (oba czynniki zależą w dużej mierze od zasobności naszych kieszeni) najbardziej dostępny i wymierny sposób poprawy / oczyszczania powietrza w naszym mieszkaniu, gdzie przecież spędzamy sporo czasu.



Pamiętajmy tez o 14 listopada – Dzień Czystego Powietrza – to dzień, w którym pokazać, jak czyste powietrze jest ważne. Jest wiele organizacji działających na rzecz czystego powietrza, w tym gronie m.in: Fundacja Ekologiczna ARKA, która corocznie apeluje, by sprawdzać:

  • co robi Twój samorząd w sprawie ochrony czystego powietrza
  • jak będziesz wpływał na swoich sąsiadów, by nie zanieczyszczali powietrza (nie spalaj w piecu odpadów, segreguj śmieci i wszystkie oddawaj odpowiednim służbom komunalnym, nie kupuj taniego węgla i mułu, nie pal nimi; ociepl swój dom, żeby mniej spalać podczas ogrzewania)

Jeżeli nas lubisz, czytasz i chcesz, aby Ekogazeta.eu się rozwijała to rozważ wsparcie nas darowizną


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × cztery =