Karmienie piersią ma ogromne znaczenie
Spis treści
Dlaczego pokarm matki jest tak ważny dla dziecka ?
Karmienie piersią ma swoje święto. 1 – 7 sierpnia – Światowy Tydzień Karmienia Piersią. W Europie z uwagi na sezon wakacyjny jest on obchodzony w pierwszym tygodniu października. Tydzień Karmienia Piersią upamiętnia i promuje Deklarację z Innocenti, którą 1 sierpnia 1990 roku Polska i 29 innych krajów podpisało we Florencji.
Dokument zobowiązuje Państwa – sygnatariuszy do zapewniania niemowlętom kobiecego pokarmu do 4-6 miesiąca życia.
Historia propagowania karmienia piersią
Deklaracja Innocenti oparta jest na potwierdzonych przez naukę pięciu faktach:
- karmienie piersią zapewnia odpowiedni pokarm dla niemowląt.
- właściwość pokarmu – mleko mamy zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na choroby zakaźne oraz osłabia ich przebieg u niemowląt.
- karmienie naturalne ma również korzystny wpływ na zdrowie matki, gdyż zmniejsza ryzyko zachorowań na nowotwory piersi i jajników.
- przesłanki ekonomiczne – gdy dziecko je mleko mamy nie ma konieczności wydawania na sztuczne mieszanki.
- poczucia satysfakcji u karmiących – gdy młoda mama wie jak przystawiać swoje dziecko, ma sporo radości z bliskiego kontaktu z maluchem.
W 1991 roku powstał Światowy Sojusz na rzecz Karmienia Piersią [World Alliance for Breastfeeding Action (WABA)]. Powołano go do działania na rzecz realizacji Deklaracji Innocenti, w celu ochrony, propagowania i wspierania karmienia piersią.
W celu ułatwienia i wzmocnienia społecznej mobilizacji na rzecz karmienia piersią, WABA rozwinęło globalną strategię promocji karmienia piersią. Tak w kalendarzu międzynarodowym pojawił się Dzień poświęcony karmienia piersią, następnie pomysł obchodów Dnia został później przekształcony w Tydzień. Teraz obejmuje ponad 170 krajach i jest zatwierdzony przez UNICEF, WHO, FAO i IPA
Karmienie piersią w Polsce
- w 1992, gdy przy udziale Ministerstwa Zdrowia, Polskiego Komitetu UNICEF i Instytutu Matki i Dziecka powstał specjalny Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią.
- w późniejszych latach wyznaczono specjalnego Krajowego Koordynatora, doc. Krystynę Mikiel-Kostry, która zajmowała się promocją naturalnego karmienia.
- w 2000 roku, powstaje Komitet Honorowy, patronujący akcji „Szpital Przyjazny Dziecku“. Szpital, który uzyskuje taki tytuł, wspiera młode mamy w nauce karmienia noworodków.
Dlaczego karmienie piersią jest tak cenne i jakie ma zalety ?
- pomaga macicy powrócić po porodzie do pierwotnego rozmiaru.
- średni czas karmienia piersią to 16 minut.
- mleko matki jest bogate w składniki odżywcze, co wspomaga układ odpornościowy dziecka i daje mu doskonały zdrowotny start w życie.
- podczas karmienia piersią kobieta spala do 500 kalorii dziennie.
- ok 3/4 matek wytwarza więcej mleka w prawej piersi.
- maluchy instynktownie wiedzą, jak ssać mleko matki szybko i wydajnie, kontrolować przepływ mleka poprzez ssanie, przełykanie i oddychanie.
- ok 1/3 matek nie odczuwa wypływu mleka – czas potrzebny do rozpoczęcia wypływu to ok. 56 sekund.
- dzieci ssą, dopóki się nie nasycą, a nie do „opróżnienia” Twojej piersi – nie ma zatem mozliwości ‘przekarmienia’ malucha
- zawsze będziesz w stanie wytworzyć dość pokarmu dla swojego dziecka.
- karmienie piersią pomaga zapobiegać nowotworom i zmniejsza ryzyko osteoporozy.
- karmienie piersią to oszczędność energii (!) – nie ma potrzeby gotowania wody/mycia/sterylizacji, to także mniejsza ilość odpadów.
- dzieci karmione piersią mają wyższy iloraz inteligencji (IQ) niż dzieci karmione mieszankami. W 2001 roku badacze Horwood, Darlow i Mogridge porównywali dwie grupy dzieci, które miały podobną wagę urodzeniową. Część z nich była karmiona piersią a część sztucznymi mieszankami. W wieku siedmiu lat, okazało się, że dzieci karmione mlekiem mamy miały o 6 punktów wyższy iloraz inteligencji. Zdaniem naukowców, to badanie potwierdza, że pokarm naturalny wpływa nie tylko na zrównoważony rozwój fizyczny ale wspiera rozwój intelektualny dzieci.
Tak to ważna sprawa, ale sami zobaczcie, że świadomość korzyści wynikających z naturalnego karmienia nie jest za duża.
W 2004 roku przeprowadzono we Wrocławiu badanie, w którym wykazano zależność pomiędzy sposobem karmienia a próchnicą zębów (str 61-62 linkowanego dokumentu)
http://www.dmp.am.wroc.pl/artykuly/DMP_2004411059.pdf
I dziwisz się ? Zobacz ile masz w TV reklam “mleka dla niemowląt”, a widziałaś kiedyś reklamę propagująca karmienie naturalne ?
Naturalne jest najlepsze ! 🙂