KARMIENIE piersią ma ogromne znaczenie.

Untitled

1 – 7 sierpnia – Światowy Tydzień Karmienia Piersią. W Europie z uwagi na sezon wakacyjny jest on obochodzony w pierwszym tygodniu października. Tydzień Karmienia Piersią upamiętnia i promuje Deklarację z Innocenti, którą 1 sierpnia 1990 roku Polska i 29 innych krajów podpisało we Florencji. Dokument zobowiązuje Państwa – sygnatariuszy do zapewniania niemowlętom kobiecego pokarmu do 4-6 miesiąca życia.

Zarys histrorii.

Deklaracja Innocenti opierta jest na potwierdzonych przez naukę pięciu faktach:

 1. karmienie piersią zapewnia odpowiedni pokarm dla niemowląt.
 2. właściwość pokarmu – mleko mamy zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na choroby zakaźne oraz osłabia ich przebieg u niemowląt.
 3. karmienie naturalne ma również korzystny wpływ na zdrowie matki, gdyż zmniejsza ryzyko zachorowań na nowotwory piersi i jajników.
 4. przesłanki ekonomiczne – gdy dziecko je mleko mamy nie ma konieczności wydawania na sztuczne mieszanki.
 5. poczucia satysfakcji u karmiących – gdymłoda mama wie jak przystawiać swoje dziecko, ma sporo radości z bliskiego kontaktu z maluchem.

W 1991 roku powstał Światowy Sojusz na rzecz Karmienia Piersią [World Alliance for Breastfeeding Action (WABA)]. Powołano go do działania na rzecz realizacji Deklaracji  Innocenti, w celu ochrony, propagowania i wspierania karmienia piersią. W celu ułatwienia i wzmocnienia społecznej mobilizacji na rzecz karmienia piersią, WABA rozwinęło globalną strategię promocji karmienia piersią. Tak w kalendarzu międzynarodowym pojawił się Dzień poświęcony karmienia piersią, następnie pomysł obchodów Dnia został później przekształcony w Tydzień. Teraz obejmuje ponad 170 krajach i jest zatwierdzony przez UNICEF, WHO, FAO i IPA

 W Polsce.

 • w 1992, gdy przy udziale Ministerstwa Zdrowia, Polskiego Komitetu UNICEF i Instytutu Matki i Dziecka powstał specjalny Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią.
 • w późniejszych latach wyznaczono specjalnego Krajowego Koordynatora, doc. Krystynę Mikiel-Kostry, która zajmowała się promocją naturalnego karmienia.
 • w 2000 roku, powstaje Komitet Honorowy, patronujący akcji „Szpital Przyjazny Dziecku“. Szpital, który uzyskuje taki tytuł, wspiera młode mamy w nauce karmienia noworodków.

Dlaczego karmienie piersią jest tak ważne i jakie ma zalety ?

 • pomaga macicy powrócić po porodzie do pierwotnego rozmiaru.
 • średni czas karmienia piersią to 16 minut.
 • mleko matki jest bogate w składniki odżywcze, co wspomaga układ odpornościowy dziecka i daje mu doskonały zdrowotny start w życie.
 • podczas karmienia piersią kobieta spala do 500 kalorii dziennie.
 • ok 3/4 matek wytwarza więcej mleka w prawej piersi.
 • maluchy instynktownie wiedzą, jak ssać mleko matki szybko i wydajnie, kontrolować przepływ mleka poprzez ssanie, przełykanie i oddychanie.
 • ok 1/3 matek nie odczuwa wypływu mleka – czas potrzebny do rozpoczęcia wypływu to ok. 56 sekund.
 • dzieci ssą, dopóki się nie nasycą, a nie do „opróżnienia” Twojej piersi – nie ma zatem mozliwości ‘przekarmienia’ malucha
 • zawsze będziesz w stanie wytworzyć dość pokarmu dla swojego dziecka.
 • karmienie piersią pomaga zapobiegać nowotworom i zmniejsza ryzyko osteoporozy.
 • karmienie piersią to oszczędność energii (!) – nie ma potrzeby gotowania wody/mycia/sterylizacji, to także mniejsza ilość odpadów.
 • dzieci karmione piersią mają wyższy iloraz inteligencji (IQ) niż dzieci karmione mieszankami. W 2001 roku badacze Horwood, Darlow i Mogridge porównywali dwie grupy dzieci, które miały podobną wagę urodzeniową. Część z nich była karmiona piersią a część sztucznymi mieszankami. W wieku siedmiu lat, okazało się, że dzieci karmione mlekiem mamy miały o 6 punktów wyższy iloraz inteligencji. Zdaniem naukowców, to badanie potwierdza, że pokarm naturalny wpływa nie tylko na zrównoważony rozwój fizyczny ale wspiera rozwój intelektualny dzieci.

 

3 komentarze do “KARMIENIE piersią ma ogromne znaczenie.

 • 13 sierpnia, 2012 o 9:41 pm
  Permalink

  Tak to ważna sprawa, ale sami zobaczcie, że świadomość korzyści wynikających z naturalnego karmienia nie jest za duża.
  W 2004 roku przeprowadzono we Wrocławiu badanie, w którym wykazano zależność pomiędzy sposobem karmienia a próchnicą zębów (str 61-62 linkowanego dokumentu)
  http://www.dmp.am.wroc.pl/artykuly/DMP_2004411059.pdf

  Odpowiedz
 • 13 sierpnia, 2012 o 10:19 pm
  Permalink

  I dziwisz się ? Zobacz ile masz w TV reklam “mleka dla niemowląt”, a widziałaś kiedyś reklamę propagująca karmienie naturalne ?

  Odpowiedz
 • 27 września, 2012 o 12:56 pm
  Permalink

  Naturalne jest najlepsze ! 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem − 8 =