Projekt ustawy o OZE

Renewable Energy at Benton Lake National Wildlife Refuge

Podczas konferencji prasowej, w dniu 27 lipca 2012 zaprezentowano projekt ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE), która wg. optymistycznych założeń Ministerstwa Gospodarki ma wejść w życie od stycznia 2013 roku.

 

 

Ministerstwo Gospodarki zakłada, że już w 2020 roku ponad 15,5 proc. energii końcowej w Polsce będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych.

Co z tego będzie miał  Kowalski ?

Projekt ustawy przewiduje uproszczenia w przyłączaniu mikro i małych nstalacji OZE (odpowiednio do 40kW i do 200 kW). Jest to podyktowane chęcią rozproszenia produkcji energii, której spora część, ze źródeł odnawialnych, ma być produkowana na dachach domów, w których mieszkamy.

Będzie temu służyło m.in. uproszczenie procedur przyłączeniowych do sieci elektroenergetycznej oraz administracyjnych. Zakłada się, że opłatę przyłączeniową (odnośnie mikroinstalacji) w całości pokryje zakład energetyczny, a sprzedawca z urzędu zakupi energię po cenie preferencyjnej, nawet do 700 zł za 1 MWh.

Mikronstalacje wytwarzające energię, nie będą otrzymywać zielonych certyfikatów, co jest słusznym założeniem z uwagi na trudności jakie miałby przeciętny ‘Kowalski’ z ich zbyciem jako detalista.

W Pobierz załącznik (poniżej)  znajduje się projekt ustawy, w pliku .pdf, do pobrania.

2 komentarze do “Projekt ustawy o OZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − 6 =