Lokalne jedzenie. Popierają protest rolników
Od kilku dni napływają do Premiera RP Donalda Tuska listy z zagranicy popierające rolników i ich postulaty.
Turyści z zagranicy chcą dobrze jeść w Polsce, a w swoich krajach mieć dostęp do dobrej, polskiej żywności.
Listy z Wielkiej Brytanii, USA, Holandii, Niemiec, Francji, Słowacji wzywają Premiera RP aby pozwolił małym i średnim rolnikom sprzedawać ich produkty, bowiem obecnie, na mocy prawa polskiego, jest to niemożliwe.
Autorzy listów wzywają do dokonania zmian w prawie, najbardziej restrykcyjnym w Unii Europejskiej.
Zagraniczni obywatele są zdumieni słysząc, że najsmaczniejsze i pożywne jedzenie z wiejskiego domu, w Polsce – jest nielegalne.
1 luty 2014
Att: Donald Tusk
Szanowny Panie Premierze,
Proszę chronić małe polskie gospodarstwa rodzinne. Już w niewielu krajach w Europie można znaleźć zdrowe, ekologiczne produkty rolnicze.
Proszę zmienić prawa i przepisy utrudniające małym gospodarstwom możliwość przetrwania i rozwoju, nie zmuszać rolników do sprzedaży ziemi, która potem będzie uprawiana w brutalny sposób przez korporacje rolnicze, produkujące zatrutą żywność.
Proszę im umożliwić sprzedaż ich produktów lokalnie. Należy się opamiętać zanim będzie za późno.
Z poważaniem Krystyna Hellström, Szwecja
1 luty 2014
Szanowny Panie Premierze,
Przepraszam, że nie piszę po polsku.
Dowiedziałem się o przepisach, które praktycznie uniemożliwiają wielu małym rolnikom lokalną sprzedaż wytworzonej przez nich żywności.
Proszę to zmienić. Gospodarstwa rodzinne są niezwykle cenne dla życia życia społecznego na szczeblu lokalnym i dla środowiska naturalnego.
Uważam, że polski Rząd nie powinien opowiadać się po stronie ogromnych, międzynarodowych konglomeratów rolniczych, które wyrządzają ogromne szkody społeczeństwu, zdrowiu i środowisku naturalnemu.
Z poważaniem, Michael Sackin (Leicester, Wielka Brytania)
2 luty 2014
Szanowny Panie Premierze,
Zwracam się do Pana, aby pozwolono małym rolnikom na lokalną sprzedaż wytwarzanej przez nich żywności.
Zredukowanie biurokracji towarzyszącej przetwarzaniu żywności dla małych rolników pozwoliłoby zachować pracę dużo większej liczbie osób niż kontynuowanie przejęcia żywności w Polsce przez korporacje.
Jeśli spojrzy Pan na problemy na świecie i dostrzeże główne problemy związane z wyczerpywaniem się zasobów ropy i wysokich cen ropy tuż za rogiem, zobaczy Pan również, że najbezpieczniejszym sposobem wyżywienia Polski w przyszłości będzie żywność pochodząca od małych rolników.
Transport na długie odległości będzie zbyt drogi na to, aby większość ludzi stać było na zakup transportowanych produktów.
Proszę, aby działał Pan na rzecz bardziej bezpiecznej przyszłości dla Polski.
Z poważaniem Charmian Larke Atlantic Energy, Wielka Brytania
Zobacz więcej listów nadesłanych do ICPPC >>
Przeczytaj >>> Stać Cię na jedzenie ekologiczne