UE chce byśmy jedli tylko warzywa na licencji
Unia Europejska chce zakazu stosowania tradycyjnych odmian warzyw, chyba że będą zarejestrowane i posiadać będą licencję !?
Decyzja ma zostać podjęta 6 maja.
Decyzja taka godziła by w wolność korzystania, wymiany i sprzedaży nasioni służyła interesom wielkich korporacji nasiennnych i biotechnologicznych (licencjonowane nasiona GMO).
Komu na tym zależy i co możemy zrobić ?
MAJOWE RZYSPIESZENIE..
Sprawę forsuje Dyrekcja Generalna UE ds. zdrowia i ochrony Konsumentów (DG SANCO) pracując nad nowym rozporządzenia w tej kwestii,wbrew opinii Dyrekcji Generalnych ds rolnictwa i środowiska (DG AGRI oraz DG ENVI DG ), które uważają, że pomysł ten jest szkodliwy dla rolnictwa oraz różnorodności biologicznej.
DG SANCO, wnioskującw tej sprawie 24 kwietnia, zamierza wprowadzić projekt rozporządzenia pod bezpośrednie głosowanie przez Komisję Europejską, licząc, niebezpodstawnie, na poparcie większości komisarzy UE, co pozwoliłoby uzyskać dokumentowi status oficjalnej propozycji.
Zapewne nieprzypadkowo wybrano okres weekendu majowego by utrudnić zmobilizowane przeciwdziałanie społeczne w tej sprawie.
PRAWO NASIENNE UE W INTERESIE KORPORACJI.
Zmuszając do rejestracji wszystkich odmian wszystkich gatunków roślin, nowe prawo ma zakazać starych, rzadkich i tradycyjnych.
To gwarantuje ogromne zyski dla branży nasiennej (w tym biotechnologicznej – GMO), ale będzie straszną stratą dla mieszkańców Europy.
- wg ostatniego projektu rozporządzenia UE nasiona nie będą mogły być sprzedawane lub nawet rozdawane za darmo, w dowolnym kraju w UE, jeśli nie będą zarejestrowane na unijnej liście roślin jako “zatwierdzone” odmiany !
- w celu rejestracji, nasiona będą musiały być badane w celu sprawdzenia, czy spełniają różne kryteria.
Kryteria zostały zaprojektowane z myślą o nowoczesnych odmian mieszańcowych, odpowiednich do przemysłowego rolnictwa, w efekcie tylko przemysłowe nasiona hybrydowe przejdą testy. Wiele cennych odmian starych nasion, obecnie używanych przez miliony ogrodników oraz drobnych rolników będzie nierejestrowalnych, a zatem zakazanych. - Ponadto rejestracja ma kosztować sporo (tysiące euro dla każdej odmiany) , a następnie ma być wnoszona opłata coroczna, aby zachować miejsce na liście “dozwolonych nasion”.
PLANOWANA ZAGŁADA STARYCH ODMIAN BĘĄCYCH WŁASNOŚCIĄ LUDZKOŚCI ?
Stare odmiany uprawiane przez większość ogrodników / rolników są wynikiem 11.000 lat selekcji i hodowli przez naszych przodków, przekazującymi cenne nasiona pokolenie po pokoleniu.
Ich stan jest dobrze znany i akceptowany, na przykład, nie mogą być opatentowane przez producentów nasion, ponieważ są one w domenie publicznej.
I niby teraz by były “legalne” (?!) nagle trzeba zapłacić roczną opłatę do UE w celu prowadzenia uprawy i możliwości ich jedzenia !?
JAK ZABLOKOWAĆ WPROWADZENIE ZAKAZU STOSOWANIA TRADYCYJNYCH ODMIAN WARZYW
MAIL DO KOMISARZA
Każdy kraj UE ma jednego komisarza w Brukseli, więc potrzeba 14 głosów przeciwko tej propozycji.
Komisarze DG AGRI i ENVI DG powinni głosować przeciw, zatem potrzeba jeszcze 12 głosów.
Proszę pisać co najmniej do komisarza ze swojego kraju i przekonać go / ją do głosowania “nie” w sprawie wniosku Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Ochrony Konsumentów, w dniu 6 maja.
Polskim komisarzem w UE jest pan Janusz Lewandowski >>> adres kontaktowy
Możecie też napisać w tej sprawie do innych Komisarzy UE (lista komisarzy).
Każdy z nich ma adres mailowy zbudowany na zasadzie: imię.nazwisko @ ec.europa.eu
Proszę spróbować wyjaśnić im, że wniosek w sprawie nowego prawodawstwa UE dotyczącego nasion ma wpływ na dziedzictwo kulturowe i różnorodność biologiczną w Polsce i Europie oraz wolność rolników do korzystania nasiona i tradycyjnych odmian.
PODPISZ PETYCJĘ
- Wolność dla różnorodności (petycję podpisało blisko 200 tys osób)
- lub TU
Materiał przygotowany w oparciu o: http://www.realseeds.co.uk/seedlaw.html
Sprytnie, ludzie wyjechali na weekend majowy to przepychają prawo dla kolesi z korporacji ?! Komu ta Unia Europejska służy ?
Komisarz Janusz Lewandowski miałby nie poprzeć projektu idącego na rękę korporacjom ? :)) Zdziwiłbym sie..