Akcja Czysta Odra rzeka będzie czystsza

850 km edukacji ekologicznej – zabrano 120 ton śmieci

Odra rzeka była “świadkiem” międzynarodowej akcji 🙂 Ponad 15 tys. wolontariuszy z Polski, Czech i Niemiec w ciągu 10 dni zbieralo odpady z brzegów rzeki oraz jej dopływów. Była to pierwsza edycja międzynarodowej Akcji Czysta Odra. To największa tego typu inicjatywa ekologiczna w Polsce w Dorzeczu Odry.

Odra to wyjątkowa rzeka, która nas łączy. I właśnie pod tym hasłem zorganizowaliśmy najdłuższą akcję edukacyjną w Polsce. Łącznie to ponad 850 km edukacji ekologicznej, czyli tyle, ile długości liczy Odra – wyjaśnia Dominik Dobrowolski, inicjator Akcji Czysta Odra.


W okresie 10 dni – pomiędzy 29 kwietnia – 8 maja – wysprzątano nie tylko brzegi Odry na całej jej długości, a także jej dopływy, m.in:

 • Wartę, Nysę Kłodzką,
 • Nysę Łużycką,
 • Bóbr,
 • Troję,
 • Oławę,
 • Pełcznicę,
 • Prudnik.

W akcję zaangażowało się bardzo wielu mieszkańców. Sprzątali pół dnia i włożyli w to kawał serducha. Bardzo serdecznie im za to dziękuję – mówi Adrian Hołobowicz, koordynator wydarzenia w Bytomiu Odrzańskim.

Wolontariusze zebrali 7,5 tys. worków ze śmieciami !

Odra zebrane smieci
Odra rzeka pełna śmieci ? Już nie 🙂

Zebrano rozmaite odpady, w tym najwięcej:

 • zużytych opakowań,
 • plastikowe i szklane butelki, 
 • aluminiowe puszki,
 • opony samochodowe,
 • stare meble,
 • a nawet stare lodówki, telewizory
 • a także odpady poremontowe i budowlane.

Odra rzeka która łączy

W akcji ekologicznej brali udział mieszkańcy nadrzecznych miejscowości, organizacje społeczne, ratownicy WOPR, druhowie z OSP.

Odra WOPR czysci rzeke
Odra rzeka inicjatyw ekologicznych

Trzeba tez wspomnieć o licznym udziale młodzieży szkolnej, wędkarzy i straży rybackiej, a nawet nurków.

Odra akcja ekologiczna
Odra rzeka, która wspólnie oczyszczamy 🙂

Akcja Czysta Odra jest kolejną inicjatywą zorganizowaną w ramach kampanii edukacyjnej #mniejplastiku

Kampanię tą od trzech lat, w całej Polsce, organizują wspólnie:

 • ekolog Dominik Dobrowolski,
 • bank Credit Agricole
 • spółka leasingowa EFL
 • oraz setki organizacji społecznych w Polsce.

Edukujemy, staramy się zmieniać świadomość ludzi i przypominać, że nadmiar plastikowych odpadów w środowisku jest coraz większym problemem. 

Ten problem dotyczy nas wszystkich i wszyscy musimy się z nim mierzyć – mówi Przemysław Przybylski, rzecznik banku Credit Agricole. – Takie inicjatywy jak Akcja Czysta Odra uczą dobrych nawyków, zmieniają świadomość Polaków i pomagają chronić środowisko.

Bank i uczestnicy akcji mają świadomość, że sprzątanie jest potrzebne, ale nie rozwiązuje problemu nadmiaru plastiku w środowisku. Kluczowe są zmiany systemowe i zmuszenie producentów do wzięcia odpowiedzialności za opakowania wprowadzane do rynkowego obiegu.

Świadomość konsumentów może te zmiany wymusić oddolnie.

Akcja Czysta Odra odbyła się pod patronatem marszałków województw: opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego, a także prezydentów, burmistrzów i wójtów większości nadodrzańskich miast i gmin.

Na obszarze od Opola do Nowej Soli akcja była koordynowana przez Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA z Wrocławia

Mieszkańcy miejscowości położonych nad rzeką, ale i nie tylko, bo akcje odbyły się też na dopływach rzeki Odry m. in. w Wałbrzychu, Janowicach Wielkich, Henrykowie, z wielkim zaangażowaniem włączyli się do sprzątania.

Była to nie tylko okazja do zadbania o czystość rzek, ale również szansa na nawiązanie kontaktów między lokalnymi aktywistami. Zdarzało się, że w tej samej okolicy zgłaszało się kilka grup sprzątających, których organizatorzy zdecydowali zapoznać się, nawiązać ze sobą kontakt i wspólnie połączyć siły aby sprzątanie było bardziej efektywne.

Po zakończeniu sprzątania w wielu miejscowościach organizatorzy starali się zapewnić dodatkowe atrakcje – spotkania przy ognisku, zabawy dla dzieci, poczęstunek w postaci ciast czy zupy rybnej.

W Bytomiu Odrzańskim dzieci miały szansę zagrać w ekologiczny quiz z nagrodami, a Nadleśnictwo Nowa Sól podarowało sadzonki drzew, które trafiły do uczestników wydarzenia.

We Wrocławiu powstał Oławski Patrol Kajakowy, a szkoła Shooting Drill Academy zorganizowała nawet bieg z przeszkodami i przeprawą wodną!

Szczegóły akcji, zdjęcia, filmy i relacje dostępne są na stronie >>

Odra rzeka jak marzenie ?

Warto w tym miejscu wspomnieć, że Odra jest jedną z niemal naturalnych rzek w Europie (nie przypomina zabetonowanego kanału).

Rzeka Odra naturalna
panorama rzeki Odry, foto: rysnal , lic. CC BY-SA 3.0

Przy tym jest ostatnią dużą rzeką Europy środkowej, która na 500 km swojego dolnego i środkowego biegu nie jest zabudowana stopniami wodnymi, co ma ogromne walory nie tylko turystyczne i krajobrazowe. Brzeg rzeki porastają liczne rośliny. Podczas spaceru odnajdziemy nad Odrą  pokrzywy, miętę, tatarak i niezapominajki, a latem podziwiać możemy także chabra bławatka i wiele innych cennych ziół i roślin.  

Tymczasem istnieją plany dążące użeglownienia największych rzek polskich, w tym Odry, dla “poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego”. 

Podpisana w dniu 27 kwietnia 2015 polsko-niemiecka umowa o wspólnej poprawie sytuacji na drogach wodnych na pograniczu polsko-niemieckim wiąże się z planami realizacji Koncepcji Regulacji Cieku (KRC), która dla Odry zakłada: z jednej strony zoptymalizowanie warunków przepływu powodziowego, a z drugiej uzyskanie 1,80 metra głębokości wody, co w praktyce skutkować musi zabudową Odry stopniami wodnymi itp..

Dlatego niedługo powiemy Odra rzeka zabetonowana, stąd nacieszcie się Odrą póki jest naturalna..

Kostrzyn nad Odra
Odra rzeka sielska i anielska 😉 w Kostrzyniu nad Odrą dominuje naturalny, sielski krajobraz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czternaście − jedenaście =