Biodegradowalne i kompostowalne opakowania jako alternatywa

Tworzywa sztuczne biodegradowalne i kompostowalne —- szanse i możliwości

Czas biodegradacji tworzywa sztucznego zależy od:

  • tego, czy jest zaprojektowane do biodegradacji lub kompostowania oraz
  • warunków w jakich jest składowane po użyciu i jak długo.

Warunki w domowych kompostownikach oraz otwartej przestrzeni (np: ogrodowe pryzmy do kompostowania) są bardzo różne w porównaniu z przemysłowymi zakładami kompostowania, co wpływa na szybkość i zakres rozkładu tworzyw.

Tworzywa sztuczne są plagą dla środowiska – skala problemu

Odpady – śmieci plastikowe są jednym z głównych problemów środowiskowych, z którymi zmaga się świat.

Tworzywa sztuczne sa powszechnie stosowane, gdyż posiadają użyteczne cechy:

  • trwałość,
  • możliwość formowania,
  • niskie koszty produkcji,
  • lekkość i wszechstronność,

Dlatego plastik jest szeroko stosowany w gospodarce i produkowany na dużą skalę, a jego produkcja ciągle wzrasta.

Ale to nie koniec złych informacji – oczekuje się, że do końca 2050 roku produkcja tworzyw wzrośnie jeszcze trzykrotnie.

W efekcie rośnie też ilość odpadow z tworzyw a plastik poważnie zanieczyszcza ziemię i zbiorniki wodne, a także zwiększa złożoność gospodarowania odpadami.

Parlament Europejski podaje, że ok. 22 milionów ton plastiku trafiło do gleb, rzek i oceanów w 2019 roku, a przewiduje się, że przedostawanie się plastiku do środowiska wzrośnie dwukrotnie do 2060 roku !

Odpady z tworzyw mogą zatem pozostawać w naturze przez wiele lat i potencjalnie przedostawać się do łańcucha pokarmowego.


kompostownik przydomowy

Zobacz też: Kompostownik obok domu


Odpady biodegradowalne i kompostowalne – co to znaczy ?

Tworzywa biodegradowalne, kompostowalne i biopochodne są promowane jako rozwiązanie powyższych problemów.

Materiały biodegradowalne i kompostowalne mogą być rozkładane przez mikroorganizmy na:

  • wodę,
  • dwutlenek węgla,
  • sole mineralne,
  • nową biomasę

To czy biodegradowalne lub kompostowalne przedmioty z tworzyw sztucznych ulegną biodegradacji i jak szybko to nastąpi, w dużej mierze zależy od warunków, na jakie będą towarzyszyły ich utylizacji. Do tych warunków należą:

  • temperatura,
  • czas trwania,
  • obecność mikroorganizmów,
  • obecność składników odżywczych,
  • obecność tlenu
  • wilgoć

Rodzaje tworzyw przyjaznych środowisku

  • Tworzywa biodegradowalne – zaprojektowane tak, aby ulegać biodegradacji w określonym środowisku (woda, gleba, kompost), w określonych warunkach i w danych okresach czasu.
  • Tworzywa kompostowalne przemysłowo – zaprojektowane tak, aby ulegać biodegradacji w warunkach przemysłowej kompostowni lub przemysłowej instalacji fermentacji beztlenowej z późniejszym etapem kompostowania.

kompostowalny oznaczenie 1

Taki znak na wyrobie potwierdza zgodność z normą EN13432 – zdolność do kompostowania przemysłowego


ok compost znak

Takie oznaczenie to również przydatność do kompostowania przemysłowego


  • Tworzywa kompostowalne w warunkach domowych – zaprojektowane tak, aby ulegać biodegradacji w warunkach domowego kompostownika, w niższych temperaturach niż w przemysłowych zakładach kompostowania.
  • Tworzywa sztuczne na bazie biologicznej – w całości lub częściowo wytwarzane z surowców biologicznych, w przeciwieństwie do surowców kopalnych (ropy) stosowanych w konwencjonalnych tworzywach sztucznych.
  • Tworzywa sztuczne oksydegradowalne – obejmują dodatki, które poprzez utlenianie prowadzą do ich fragmentacji na mikroplastiki lub rozkładu chemicznego.

Tworzywa sztuczne na bazie biologicznej – 1% rynku

Termin biotworzywa jest czasami używany w odniesieniu do tworzyw sztucznych, które są biopochodne lub biodegradowalne, lub jedno i drugie.

Tworzywa sztuczne na bazie biologicznej są częściowo lub całkowicie wytwarzane z biomasy. Ich zaletą jest niekorzystanie z tradycyjnych surowców na bazie paliw kopalnych. Ze względu na wyższe ceny surowców, tworzywa sztuczne na bazie biologicznej są obecnie droższe od tworzyw sztucznych na bazie paliw kopalnych (od 20% do >100%). Stąd ich wykorzystanie to zaledwie około 1% światowego rynku tworzyw sztucznych.

Gospodarka o obiegu zamkniętym i opakowania biodegradowalne

Unia Europejska pracuje nad zachętami dla przedsiębiorstw do tworzenia produktów, które można naprawić i zwrócić, a nie wyrzucić. Ponadto także do oferowania usług, takich jak dzielenie się, recykling lub odzyskiwanie surowców a także nowych sposobów użytkowania produktów i usług.


odzysk złota ze smartfonów

Zobacz: Cena złomu złota z odpadów


Gospodarka o obiegu zamkniętym to idea, która pragnie zachować wartość produktów i materiałów w gospodarce w jak największym stopniu. Chociaż biodegradowalne i kompostowalne tworzywa sztuczne nadające się do recyklingu, obecnie z uwagi na niewielki 1% udział w całej masie tworzyw traktowane jako zanieczyszczenie w recyklingu konwencjonalnych tworzyw sztucznych.

Przekształcanie odpadów w zasoby jest ważną częścią zamykania obiegu w gospodarce o obiegu zamkniętym.

Europa traci około 600 milionów ton materiałów odpadowych, które potencjalnie można poddać recyklingowi lub ponownie wykorzystać (np: jako guziki). Tylko około 40% odpadów wytwarzanych przez gospodarstwa domowe w UE jest poddawane recyklingowi, przy czym wskaźniki recyklingu sięgają nawet 80% w niektórych obszarach, a w innych są niższe niż 5%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × dwa =