Jesz mięso na obiad – jest rakotwórcze !

Zastanów się nad spożywaniem mięsa..

Lubisz mięso na obiad ? Kanapki z mięsem ?

W takim razie koniecznie przeczytaj.

Już kilka lat temu, w 2015 Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oceniła rakotwórczość spożycia mięsa czerwonego i przetworzonego mięsa.

Jakie mięso oceniano ?

  • mięso czerwone to mięso ssaków, w tym wołowina, cielęcina, wieprzowina, jagnięcina, baranina, konina i mięso kozy,
  • mięso przetworzone odnosi się do mięsa, które zostało przetworzone poprzez solenie, peklowanie, fermentację, wędzenie lub inne procesy mające na celu wzmocnienie smaku lub polepszenie konserwacji. Przykłady przetworzonego mięsa obejmują hot dogi (frankfurterki), szynkę, kiełbaski, peklowaną lub suszoną wołowinę, a także konserwy mięsne i przetwory mięsne.

Raport (ponad 500 stron) został opracowany przez zespół 22 ekspertów z zakresu zdrowia publicznego, raka i innych specjalistów z 10 krajów, w wyniku 800 analiz chorób u ludzi i danych epidemiologicznych związanych ze spożyciem mięs przetworzonych i czerwonych.

IARC zaklasyfikował spożycie czerwonego mięsa, jako prawdopodobnie rakotwórcze dla ludzi.

Przetworzone mięso zostało zaklasyfikowane jako rakotwórcze dla ludzi.

Mięso na obiad niedzielny ? Lepiej nie..

Raport nie pozostawia złudzeń. Spożywając każdego dnia 50 g przetworzonego mięsa (2 plastry kiełbasy czy szynki ) zwiększamy ryzyko wystąpienia nowotworu jelita grubego o 18% !

Jak widzimy nie musi to być wcale mięso na obiad czyli solidna porcja, a wystarczą pojedyncze plasterki na kanapce i już ryzyko wzrasta.

Według ekspertów ryzyko zachorowania zwiększa się wraz z ilością spożywanego mięsa.

Przetworzone mieso1

Są także dowody na to, że spożywanie czerwonego mięsa, w tym wołowiny, wieprzowiny i jagnięciny, może powodować raka:

  • okrężnicy,
  • prostaty
  • trzustki.

Przetworzone mięso znalazło się w Grupie 1 wraz z paleniem tytoniu czy narażeniem na azbest. Oznacza to, że istnieją wystarczające dowody na jego rakotwórczość.

Czerwone mięso zostało zaklasyfikowane do Grupy 2A, jako prawdopodobnie rakotwórcze.

Z raportu wynika, że ryzyko raka jelita grubego może wzrosnąć o 17% na każde 100 gram zjedzonej porcji czerwonego mięsa.

Mięso na obiad z piekarnika … przybliża raka

Powyższe znajduje potwierdzenie w badaniach przeprowadzonych w Danii.

Badania populacyjne wskazują na możliwy związek między spożyciem mięsa a rakiem.

W świetle tych badań przeprowadzonych przez Duński Narodowy Instytut Żywności i Duński Uniwersytet Technologiczny spożywane mięso może zawierać substancje rakotwórcze.

Przegląd badań z różnych krajów pozwolił naukowcom zwrócić uwagę na pewnego rodzaju zależności i związki w mięsie mające wpływ na ryzyko zachorowania na raka.

Hem żelaza to rodzaj żelaza, które znajduje się w mięsie. Na podstawie badań na zwierzętach, a także badaniach aktywności hemu żelaza w naszych jelitach, jest oczywiste, że hem żelaza może mieć działanie rakotwórcze

Naukowcy co prawda potwierdzają, że wpływ może być niewielki, ale jest realny.

Porównanie badań wykazało także związek pomiędzy rozwojem nowotworu, a spożyciem mięsa, które zostało podgrzane w wysokich temperaturach:

Heterocykliczne aminy oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (PAH) tworzą się, gdy mięso poddaje się obróbce w wysokiej temperaturze gotowania

mieso z grila
unikaj grilowanego mięsa

Chemia w mięsie

i wreszcie…
Dodawanie azotynu do kilku rodzajów mięsa przetworzonego może potencjalnie tworzyć rakotwórcze związki N-nitrozowe w mięsie lub w jelitach.

Badania nie oznaczają, że kategorycznie należy zaprzestać spożywania mięsa (zwłaszcza czerwonego), które jest źródłem żelaza.

Należy jednak trzymać się kilku zasad:

  • unikać podczas obróbki termicznej kapania tłuszczu na źródło ciepła,
  • unikać grilowanych i smażonych mięs,
  • producenci żywności (a kto ma nad nimi realną kontrolę ?) mogą zmniejszać ryzyko nowotworu, minimalizując stosowanie azotynu i dodawać kwas askorbinowy lub izo-askorbinowy, co hamuje powstawanie związków N-nitrozowych.

I najważniejsze przesłanie…

Mięso najlepiej spożywać w połączeniu z dużą ilością warzyw czy owoców

Jak zrobić dobre mięso na obiad ?

 Wiele osób jednak jada mięso nie zważając na ryzyko.

Co mogą zrobić ?

Dane sugerują, że dieta bogata w błonnik, np z całych ziaren, > owoców i warzyw może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka wśród jedzących mięso. Błonnik może np do pewnego stopnia związać związki rakotwórcze w jelicie i w ten sposób ograniczyć szkodliwe efekty tych związków

W powyższym cytacie warto zwrócić uwagę na słowa ” do pewnego stopnia…”

mięso ryzyko
mięso na obiad ? – związki zawarte w mięsie lub powstające podczas jego przygotowania mogą być rakotwórcze

Sami musimy określić czy wystarczy nam taki kompromis zdrowotny i czy warto jadać mięso na obiad czy lepiej unikać związanego z tym ryzyka. Jedząc warzywa z mięsem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × cztery =